Akt notarialny oficjalnie podpisany – Hipodrom Wola wkrótce ma być nowoczesnym ośrodkiem jeździeckim

Ma być jednym z najnowocześniejszych ośrodków jeździeckich w tej części Europy – Hipodrom Wola ma zostać zmodernizowany, dzięki czemu powrócą jego lata świetności. Podpisano umowę, na podstawie której oficjalnie przeniesiono udziały do grupy kapitałowej MTP.

 

Od ponad stu lat 46-hektarowy teren – Hipodrom Wola – służy jeździectwu na różnych obszarach. Nie tylko prowadzona jest tam szkółka jeździecka i organizowane są zawody, ale także działa pensjonat dla koni. Niestety, infrastruktura zdecydowanie wymaga modernizacji, a ośrodek ma za sobą lata świetności. Wkrótce jednak ma się to zmienić, a proces dążenia do tego trwa od wielu lat.

W 2005 roku właścicielem spółki Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego na Hipodromie Wola przestał być Skarb Państwa, a stał się nim Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Kilkanaście lat później, w 2021 roku radni Sejmiku zdecydowali o zbyciu majątku. W tym samym roku Radni Miasta Poznania zgodzili się z kolei na nieodpłatne nabycie Hipodromu Wola.

To jednak nie koniec – 30 czerwca 2023 roku poznańska Rada Miasta przyjęła uchwałę o wniesieniu przez Miasto Poznań wkładu niepieniężnego do spółki Międzynarodowe Targi Poznańskie w postaci udziałów spółki Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego Hipodrom Wola sp. z o.o. Dziś, 18 września, oficjalnie podpisano akt notarialny w tej sprawie.

Co dalej? Grupa MTP w swoim pięcioletnim planie dla tego terenu przewiduje budowę ośrodka jeździeckiego na światowym poziomie. Zmodernizowany ma być jednym z najnowocześniejszych i najbardziej prestiżowych w tej części Europy.

Mają tam odbywać się wyścigi konne, a także zawody w skokach przez przeszkody, ujeżdżeniu, woltyżerce czy powożeniu.

Jednocześnie ma to być też miejsce rekreacji i spędzania wolnego czasu przez mieszkańców, plenerowych wydarzeń targowych, wystaw czy wydarzeń rodzinnych. Organizacja wydarzeń ma pozwolić na uzyskanie korzyści finansowych, z których możliwe będzie utrzymanie i rozwój obiektu.

Jak zapowiada Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP, inwestycje będą prowadzone etapami, by możliwy był jednoczesny rozwój kalendarza zawodów. Pierwsze zmagania planowane są jeszcze jesienią tego roku.

Zadowolenia z takiego obrotu sprawy nie kryje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Podczas uroczystego podpisania aktu notarialnego podkreślił, że Hipodrom Wola jest miejscem historycznym, a Targi Poznańskie mają wieloletnie doświadczenie także w zakresie organizacji zawodów jeździeckich – Cavaliady.