Pole dance coraz popularniejszym sportem. Dlaczego warto go uprawiać bez względu na płeć i wiek?

Czy pole dance to dyscyplina sportu dla każdego? Jakie są jej odmiany? Czy mężczyźni też uprawiają ten sport? Na te pytania, w programie „Hej Poznań”, odpowiedziała Beata Nowicka z Janeiro House.

Pole dance w krótkim czasie zyskał ogromną popularność. Zjawisko, które początkowo wielu osobom kojarzyło się z klubami nocnymi, stało się pełnoprawną dyscypliną sportu. Współczesny pole dance opiera się na połączeniu elementów akrobatyki, tańca oraz treningu siłowego. Uczestnicy wykorzystują pionowe drążki do wykonywania różnorodnych figur, kombinacji i sekwencji, które wymagają ogromnej siły mięśniowej i znakomitej kontroli ciała.

„Staramy się łamać stereotypy i pokazywać tą sportową stronę pole dance. Natomiast też rośnie popularność odmiany, która wielu osobom kojarzy się klubami nocnymi i jest to exotic, czyli taniec w wysokich butach” – zaznacza Beata Nowicka.

Gościni programu dodaje, że jest to sztuka i bardzo ciężki trening fizyczny, który wymaga regularnej pracy, siły i gibkości. Odmian pole dance jest wiele, a już na podstawowym treningu można zdecydować, czy chce się trenować na rurce obrotowej czy statycznej. Praca na obu trybach różni się techniką. Nie da się stwierdzić, który ze sposobów jest lepszy i łatwiejszy. Każdy musi spróbować i zastanowić się co będzie dla niego lepsze. Dla osób, które biorą udział w zawodach, sport ten ma dwie odmiany: pole art i pole sport.

„Pierwszych z nich, oprócz wykonania estetycznych trików na rurze, ma opowiedzieć jakąś historię. Całość oceniania jest również pod kątem stroju, makijażu i fryzury. Jeżeli chodzi o pole sport to głównie liczy się technika i poziom zaawansowania wykonanych trików” – tłumaczy Beata Nowicka.

Wszystkie wymienione dziedziny pole dance znajdują się w ofercie Janeiro House. We wrześniu i październiku zostały otwarte zapisy dla nowych, początkujących grup. Lato się skończyło, dlatego jest to idealny moment, aby spróbować czegoś nowego i być może odnaleźć swoją nową pasję. Beata Nowicka zaznacza, że przychodząc na pierwsze zajęcia wystarczy być otwartym, a reszty można się nauczyć. Janeiro House to miejsce, które powstało po to aby każdy czuł się tam jak w domu i mógł być sobą.

Joanna Sobocińska-Korczak zapytała czy mężczyźni też uprawiają pole dance.

„Zdarzają się panowie i też uczestniczą w zajęciach. Myślę, że oferta większości szkół pole dance, stereotypowo, skierowana jest do kobiet. Natomiast mężczyźni cudownie sobie radzą i też mogą w tej dyscyplinie znaleźć coś dla siebie” – powiedziała gościni programu „Hej Poznań”.

Różnorodność w świecie pole dance pokazuje, jak wszechstronna i ekscytująca może być ta dyscyplina sportowa. Niezależnie od preferowanego stylu oferuje możliwość wyrażenia siebie i rozwijania umiejętności. Jeżeli zainteresował was ten temat, to zachęcamy do zapoznania się z ofertą Janeiro House i wysłuchania całej rozmowy z Beatą Nowicką w programie „Hej Poznań”.