Kolejorz odwiedził placówki opiekuńczo-wychowawcze. Poznań promuje opiekę zastępczą

Zawodnicy Lecha Poznań, Alan Czerwiński i Filip Bednarek, spotkali się z młodszymi mieszkańcami Poznania w ramach specjalnej wizyty w Centrum Wspierania Rodzin “Swoboda”. Piłkarze odpowiedzieli na pytania o karierę sportową, wręczyli upominki i rozegrali kilka partii w piłkarzyki.

 

Spotkanie zawodników z dziećmi miało miejsce w dwóch placówkach opiekuńczo-wychowawczych “Marcelin” i “Marcelinka” zlokalizowanych przy ul. Perzyckiej. Młodzi piłkarze dzielili się swoimi doświadczeniami i podpowiadali dzieciom, jakie kroki należy podjąć, aby kiedyś dołączyć do zawodowych piłkarzy.

Centrum Wspierania Rodzin “Swoboda” prowadzi placówki spełniające najwyższe standardy opieki, gwarantujące podopiecznym najlepsze warunki pobytu. W każdej może przebywać jednocześnie maksymalnie 14 osób. Chociaż miasto dokłada wszelkich starań, by zapewnić odpowiednie warunki dla wszystkich potrzebujących dzieci, w Poznaniu nadal brakuje rodzin zastępczych.

Dorota Potejko, zastępczyni dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP, zwraca uwagę na różnicę między byciem rodzicem zastępczym a adopcją dziecka. Rodzina zastępcza pełni ważną rolę w sytuacjach kryzysowych, kiedy biologiczni rodzice nie mogą wychowywać swojego potomka.

Wyróżnia się trzy typy rodzin zastępczych: spokrewnione (dziadkowie i starsze rodzeństwo dzieci), niezawodowe (dalsi krewni i osoby obce, które otrzymują odpowiednie świadczenie na opiekę nad dziećmi i ich potrzeby) oraz zawodowe. Te ostatnie to osoby obce dzieciom, które otrzymują wynagrodzenie za opiekę nad nimi – dzięki czemu mogą zrezygnować z pracy zarobkowej i zaopiekować się nawet kilkorgiem potrzebujących. 

Poznań podejmuje starania, by zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat potrzeby rodziców zastępczych. Współpracując z UNICEF, miasto rozpoczęło kampanię społeczną promującą rodzinne piecze zastępcze. Działania te mają na celu nie tylko zwiększenie liczby rodzin zastępczych, ale również wsparcie dla dzieci uciekających przed konfliktem w Ukrainie.

Osoby zainteresowane pomocą dzieciom i zdobyciem więcej informacji na temat bycia rodzicem zastępczym mogą odwiedzić stronę internetową lub skontaktować się pod podanym numerem telefonu.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.