Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny, czyli wyjątkowe miejsce przypominające o wyjątkowej kobiecie

Kim była Kazimiera Iłłakowiczówna? Dlaczego wybrała Poznań? Czym są spacery z Iłłą? Na te pytania, w programie „Hej Poznań” odpowiedziała Magdalena Tyl.

Kazimiera Iłłakowiczówna była polską poetką i prozaiczką, uznawaną za jedną z najwybitniejszych przedstawicielek polskiej literatury dwudziestego wieku. Jej twórczość charakteryzuje się głębokim i wrażliwym spojrzeniem na świat. Od najmłodszych lat fascynował ją ruch feministyczny, mimo tego że była osobą wierzącą. Poetka urodziła się w Wilnie, ale ostanie 35 lat swojego życia spędziła w Poznaniu, który był dla niej bardzo ważnym miejscem. Aby zachować o niej pamięć, w mieszkaniu poetki powstało małe muzeum.

„W mieszkaniu przy ulicy Gajowej mieszkała i tworzyła, ale również tam się zestarzała i zmarła. Dziś jest to izba pamięci, do której można przyjść i zobaczyć meble, flamastry, a nawet szczoteczkę do zębów” – zaznacza Magdalena Tyl.

Każdy przedmiot, który znajduje się w mieszkaniu ma znaczenie i łączy się z nim jakaś historia. Wśród tych rzeczy zalazła się między innymi fotokopia świadectwa ukończenia studium języka angielskiego dla cudzoziemek w Oxfordzie, pierwsze wydanie „Ikarowych lotów” z 1911 roku czy emblematy uzyskane przez poetkę podczas I wojny światowej. Kazimiera Iłłakowiczówna była wyjątkową osobą i takimi osobami się otaczała.

„Tuwima nazywała bratem z wyboru i to on pomógł jej wrócić z emigracji do kraju. Z kolei Witkacego poznała w młodości w Zakopanem i to on zaprojektował okładkę do jej książeczki z 1911 roku” – tłumaczy gościni programu „Hej Poznań”.

Historia i atmosfera Poznania stała się dla Iłłakowiczówny inspiracją do tworzenia literatury. W utworach z tamtego okresu pojawiają się odniesienia do poznańskich ulic i krajobrazów. Szczególne miejsce w jej sercu zajmowały Jeżyce, na których przez wiele lat mieszkała. Aby przybliżyć poznaniakom twórczość poetki powstał pomysł na zorganizowanie spacerów „Z Iłłą po Jeżycach”. Dzięki temu, z tomikiem poezji w ręce, można zobaczyć konkretne miejsca, o których pisała.

Najbliższy spacer „Z Iłłą po Jeżycach” odbędzie się 7 listopada. Z kolei Mieszkanie-Pracownie Kazimiery Iłłakowiczównej można odwiedzać w każdą drugą i ostatnią środę miesiąca o godzinie 12:30.