Nowy mural na Naramowicach: Połączenie historii i współczesności

Naramowice mają nowe dzieło sztuki – mural, który jest wynikiem połączenia wizji artystycznej z najnowszymi inwestycjami miejskimi. Malunek powstał przy ulicy Tyrwackiej, stając się częścią krajobrazu dzielnicy.

 

Projekt to efekt konkursu “Naramowice – wczoraj i dziś”, który miał na celu uchwycenie zarówno historycznego, jak i współczesnego oblicza tej części miasta. Lucyna Kaczmarkiewicz, autorka projektu, z sukcesem połączyła w swojej pracy elementy przeszłości i teraźniejszości Naramowic. Jej dzieło wyróżnia się estetyką i ponadczasowością, ukazując symetryczną kompozycję z motywem drzewa, który nawiązuje do roślinności dawniej istniejącej tu wsi olęderskiej i gospodarstwa ogrodniczego.

Mural, umiejscowiony na bocznej elewacji budynku przy skrzyżowaniu alei Praw Kobiet i ulicy Łużyckiej, jest widoczny nie tylko dla przechodniów, ale także dla pasażerów tramwajów poruszających się nowo wybudowaną trasą w Naramowicach. Jego odsłonięcie miało miejsce 13 listopada, kiedy to zdemontowano rusztowanie.

W konkursie na projekt muralu uczestniczyli artyści, których zadaniem było artystyczne przedstawienie historii Naramowic, z naciskiem na nową inwestycję tramwajową. Komisja składająca się z plastyków, społeczników i przedstawicieli organizatora oceniła nadesłane prace, biorąc pod uwagę zarówno walory artystyczne, jak i zgodność z tematyką konkursu.

Sponsorem nagrody dla autorki oraz realizacji muralu jest firma Gülermak, generalny wykonawca trasy tramwajowej w Naramowicach.