Niemal 20 operacji w ciągu dnia obserwowane na żywo w różnych państwach. Poznań znów współorganizatorem

Już po raz kolejny Miasto Poznań było współorganizatorem wideokonferencji, podczas której lekarze z całego świata na żywo przeprowadzali operacje laryngologiczne. W 8. edycji międzynarodowej sesji Europejskiej Chirurgii Laryngologicznej Live wzięli udział specjaliści z prestiżowych ośrodków w Europie. Łącznie wykonano niemal 20 operacji w ciągu jednego dnia.

 

Organizatorami sesji były Europejskie Towarzystwo Laryngologiczne, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, a także Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. To już kolejny raz, gdy stolica Wielkopolski jest jednym ze współorganizatorów wydarzenia.

W tegorocznej edycji wzięły udział ośrodki z Polski, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Luksemburga, Wielkiej Brytanii i Francji. Specjaliści wykonywali operacje laryngologiczne z zakresu raka krtani, łagodnej patologii krtani, rozwarstwienia szyi, fonochirurgii i innych. W ciągu zaledwie dnia przeprowadzono prawie 20 operacji. Wszystkie można było obserwować na żywo.

Biorące udział w wydarzeniu kliniki były ze sobą połączone dzięki platformie zdalnej współpracy medycznej medVC, umożliwiającą wielopunktową komunikację audio-wideo w czasie rzeczywistym.

medVC pozwala na wielostrumieniową transmisję wideo z kamer operacyjnych, mikroskopów, endoskopów oraz innych urządzeń medycznych w jakości High Definition (HD). Dzięki takiemu połączeniu chirurdzy z klinik mogli być w ciągłym kontakcie oraz mogli wymieniać się spostrzeżeniami i wzajemnie przekazywać sobie wiedzę. W celu spotęgowania efektu edukacyjnego, cała sesja była również nadawana w jakości HD przez internet z wykorzystaniem Platformy Naukowej Interaktywnej Telewizji PlatonTV, której operatorem jest PCSS.” – wyjaśnia Urząd Miasta Poznania

Sesje pozwalają na wymianę doświadczeń i rozwój umiejętności specjalistów, w tym m.in. poznanie sposobów leczenia i przeprowadzania operacji. To korzyści zarówno dla kadry lekarskiej, ale przede wszystkim pacjentów, którzy są beneficjentami wiedzy i umiejętności lekarzy.

Pierwsza tego typu sesja odbyła się w 2015 roku.