Betlejem Poznańskie 2023: ceny, atrakcje i pierwsze odczucia odwiedzających

Jarmark Świąteczny cieszy mieszkańców już od 4 dni. Tegoroczne Betlejem Poznańskie potrwa rekordowo długo – bo aż 50 dni. Zakończy się 22 grudnia na Międzynarodowych Targach Poznańskich oraz 7 stycznia na placu Wolności. Wydarzenie cieszy się dużą popularnością.

Oficjalne otwarcie Betlejem Poznańskiego odbyło się 17 listopada. Od tamtego dnia mieszkańcy i turyści codziennie od godziny 11:00 do 21:00 mogą poczuć klimat zbliżających się świąt podczas jednego z najbardziej popularnych jarmarków w Wielkopolsce. 

Ponad 60 wystawców z całego świata zawitało do Poznania. Sprzedawcy z Włoch, Hiszpanii, Holandii czy Francji zaprezentowali swoje wyroby.

Przyjeżdżam do Poznania na Jarmark Świąteczny każdego roku, jest tu wiele niepowtarzalnych wyrobów. Można kupić oryginalne ozdoby z wielu zakątków świata, pierniki, biżuterie czy skarpetki – opowiada pani Maria, która mieszka niedaleko Poznania – dodatkowym atutem są słodycze i przekąski. Szczególnie wracam tutaj na oscypki z grilla. 

Na odwiedzających jarmark świąteczny czekają również stragany z mięsem, kuchnia z domowymi potrawami oraz stoiska z winem i gorącą czekoladą.

Mam wrażenie, że z roku na rok jest coraz drożej. Nie stać mnie na zakup ozdób, przekąsek czy innych upominków. Kiedyś to wszystko było tańsze – stwierdza poznanianka Barbara – tak naprawdę przychodzę tutaj dla świątecznego klimatu. 

Na placu Wolności za grzane wino zapłacimy 18 zł plus 20 zł zwrotnej kaucji za kubek. Gorąca czekolada to koszt 15 zł, a jedzenie z polskiej kuchni waha się między 16-30 zł. Najdroższa opcja za gofra wynosi 28 zł. Kołacz kosztuje 18 zł. 

Nie wydaje mi się, żeby ceny poszły znacząco w górę, szczególnie jeśli chodzi o jedzenie. Za grzane wino w restauracji zapłacimy nawet więcej – twierdzi turysta Piotr. 

Betlejem Poznańskie atrakcje na placu Wolności 

Po 4 latach przerwy na plac Wolności powraca diabelski młyn. 33 – metrowa konstrukcja oferuje wyjątkowy widok na samo centrum Poznania. Na jarmarku znajdą się również karuzele z reniferami w cenie 15 zł i Świąteczny Pociąg w cenie 10 zł.

Wśród niespodzianek czeka także sklep z upominkami, w tym magiczny sklepik z Harrego Pottera. 

Jesteśmy na jarmarku w Poznaniu pierwszy raz. Nasi znajomi zachwalali to miejsce i przyjechałyśmy porobić zdjęcia. Jest to naprawdę idealna sceneria na sesję, szczególnie wieczorem, kiedy wszystkie lampki są pozapalane – potwierdzają Paulina i Jagoda. 

Dojazd na Betlejem Poznańskie 

Dojazd na Betlejem Poznańskie został ułatwiony dzięki linii tramwajowej numer 24, która kursuje codziennie od godziny 16:00 do 22:00. Trasa została zaplanowana między Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, a rejonem placu Wolności. Trasa: Górczyn – Głogowska – Matyi – Królowej Jadwigi – Strzelecka – Podgórna – Aleje Marcinkowskiego.