Solidarność z Poznania: Nieustające wsparcie dla Polaków we Lwowie

Sytuacja Polaków, którzy mieszkają od urodzenia we Lwowie jest tragiczna. Nie mają pieniędzy na jedzenie, podstawowe środki higieny czy opłaty. Od 24 lutego pozostają sami. Wolontariusze z Poznania od ponad 30 lat starają się pomóc i zapewnić rodakom artykuły potrzebne do codziennego funkcjonowania, szczególnie teraz kiedy ta pomoc jest jeszcze bardziej potrzebna.

A teraz panowie proszą panie, panie panów i niech będzie po europejsku panowie panów- nawołuje uliczny grajek. 

Grająca muzyka, tańczący ludzie i błyskające oznaki wojny na niebie, które widoczne są z odległości wielu kilometrów. Obok ulicą przechodzi żołnierz, zatrzymuje się i zaczyna kołysać w rytmie muzyki. Zebrani dobierają się w pary i beztrosko tańczą. 

Przyjeżdżam do Lwowa z wolontariuszami. Przygotowane wcześniej paczki żywnościowe – przenosimy do pięknego domu Pani Haliny, odwiecznej przyjaciółki akcji “Serce dla Lwowa”. Kobieta corocznie udostępnia go na potrzebę fundacji Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich.

Przygotowane paczki z żywnością zaczną odbierać Polacy, którzy cały czas mieszkają we Lwowie. Często są to samotne i starsze osoby, których dzieci wyjechały do Polski na studia lub do pracy, a w obecnej sytuacji nie mogą wrócić, bo zagrożenie związane z brakiem możliwości przekroczenia granicy jest cały czas realne przez panującą mobilizację wojskową.

Witające się staruszki pytają czy przeżyliśmy już swój pierwszy alarm rakietowy. Przedstawiają to, jak największą atrakcję turystyczną. Po ponad roku, wszyscy przywykli już do wojny. A alarmy nie wzbudzają już takiej paniki, jak w pierwszych dniach, o czym przekonam się sama na własnej skórze. 

Pan Stanisław Łukasiewicz razem z Jackiem Kołodziejem, są głównymi organizatorami wyjazdu. Działają w Towarzystwie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich i od ponad 30 lat organizują akcję “Serce dla Lwowa”, w ramach działań przez cały rok zbierają pieniądze, żywność długotrwałą oraz środki higieniczne, następnie tworzą paczki, które dostarczane są do Polaków mieszkających we Lwowie. 

Jacek zna miasto z opowieści swoich rodziców, którzy urodzili się i mieszkali we Lwowie, natomiast Stanisław urodził się w Kołomyi i w latach 40- poznał Lwów jako dziecko podczas II wojny światowej, teraz powrócił jako 80- latek do miasta, które znów pogrążone jest w konflikcie.

–      Drugi raz w życiu jestem we Lwowie, podczas wojny. Urodziłem się w powiecie stanisławowskim niedaleko Lwowa w 1942 roku. Jako dziecko doświadczyłem wiele przykrości przez II wojnę światową, a teraz toczy się kolejna wojna – mówi ze smutkiem Stanisław Łukasiewicz i dodaje- Cieszę się, że żyje w wolnym kraju. Jest mi ogromnie przykro, że nasi rodacy za granicą znowu muszą przez to przechodzić. Mieszka tutaj wielu moich przyjaciół. 

Inwazja Rosji na Ukrainę- 24 lutego 2022 

Inwazja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku przez Federację Rosyjską o godzinie 3:45 czasu Polskiego. Pierwsze rakiety spadły na większe ukraińskie miasta m.in. na Kijów, Charków czy Lwów. 

  • Po prostu nie pozostawiono nam innej możliwości ochrony Rosji, naszego narodu, poza tą, z której będziemy zmuszeni dzisiaj skorzystać. Okoliczności wymagają od nas podjęcia zdecydowanych i natychmiastowych działań. Ludowe republiki Donbasu zwróciły się do Rosji z prośbą o pomoc- przekazał w swoim orędziu Putin.

Ogłoszenie “wojskowej akcji specjalnej” było jednak działaniem kontynuującym wojnę, która trwa nieprzerwanie od 2014 roku. Wielu obywateli  Ukrainy w pierwszych miesiącach uciekło do Polski i dalej na zachód. 

  • Jestem przekonany, że oddani swojemu krajowi żołnierze i oficerowie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej profesjonalnie i odważnie wypełnią swój obowiązek. Nie mam wątpliwości, że wszystkie szczeble władzy, specjaliści odpowiedzialni za stabilność naszej gospodarki, systemu finansowego, sfery społecznej, szefowie firm i cały rosyjski biznes będą działać w sposób skoordynowany i skuteczny – podkreślał prezydent Rosji.

Nie ma jeszcze oficjalnych statystykach osób, które uciekły z wschodu do Lwowa, jednak w zatłoczonych sklepach czy na ulicach można usłyszeć, że miasto podwoiło ilość mieszkańców.

Lwów nie odczuł wojny w takim stopniu jak miasta leżące na wschodzie. Wiele ludzi uciekało do niego bo był bezpieczny i dlatego że był ostatnim przystankiem przed ucieczką do Polski i dalej na Zachód. Proboszcz parafii św. Marii Magdaleny podkreślił, że od początku inwazji jego parafia zmniejszyła się prawie o połowę. Tak wiele ludzi postanowiło opuścić również Lwów.

Siergiej, który pomaga rozwozić nam paczki do osób, które przez chorobę nie mogą odebrać jej samemu- pokazuje ślady z pierwszych dni wojny. Widzimy miejsca, gdzie kiedyś spadły rosyjskie rakiety, jednak postawione są już fundamenty pod nowe domy.

  • W pierwszych dniach wybuchła panika, niepewność co będzie jutro. Ludzie, którzy zostali we Lwowie masowo wykupywali jedzenie, a inni udawali się na stację by wyruszyć pociągiem na zachód. Kolejki były niemiłosierne, a niektóre pociągi po prostu nie przyjeżdżały, ludzie koczowali na dworcach- opowiada.

Do tej pory we Lwowie było kilkadziesiąt większych wybuchów, tylko w jednym dniu zdarzyło się, że było ich prawie 10. Najgorzej jak w październiku 2022 roku rakieta trafiła w elektrownie . Wybuch spowodował przerwy w dostarczaniu prądu w niektórych dzielnicach.

Zapytany o to co sądzi o postawie ich prezydenta odpowiedział:

– Ten Zełeński uważany był przez nas za komika, taka aktorzyna. Został prezydentem tylko dlatego, że ludzie go kojarzyli z serialu. Kiedyś nie był dla nas takim wzorem i bohaterem, jakim jest teraz. Jednak widać, że gościu ma niezłe jaja- podkreśla.

Sytuacja Polaków na Kresach po rozpoczętej wojnie 

Paczki przygotowywane są według imiennej listy, która tworzona jest przez polskie organizacje we Lwowie i siostry zakonne opiekujące się starszymi i chorymi osobami. Dary kupowane są ze wcześniej zebranych środków, następnie przekazywane są trwałe środki żywnościowe, słodycze, artykuły higieniczno-sanitarne, środki opatrunkowe, artykuły szkolne, zabawki, książki-bajki itp. 

Do domu Haliny przychodzi pierwsza osoba, Emil Legowicz. Witają się ze Stanisławem jak z dobrzy przyjaciele. Jak się okazuje są przyjaciółmi, znają się od wielu lat, tylko że przed laty Emil pozostał we Lwowie.

– Mamy przerwy w dostawie prądu, a na ciemnych ulicach słychać tylko agregaty. Prawie codziennie są alarmy rakietowe, ale człowiek tak przywykł, że nawet już na nie nie reaguje- opowiada Emil.

Zapytany, jak wygląda tu teraz życie, odpowiada:

– No jak widać wojna, paczki i ciągle potrzebna pomoc. Nie jest dobrze mieszkać tutaj. Nie czujemy się bezpiecznie.

Jedziemy z Siergiejem do pierwszego domu na liście, mieszka tutaj pani Julia. Widzimy rozwalający się kawałek betonu z ogrodem. Dzwonek nie działa, dlatego pukamy w okna z każdej strony. Wychodzi starsza i schorowana pani. Kiedy nas widzi wita się z łzami w oczach. Kobieta cieszy się, że może zamienić z kimś kilka słów. 

– Dostaje emerytury 3 tysiące hrywien, czyli około 300 złotych. Za samo ogrzewanie tej zimy płacę miesięcznie tysiąc- opowiada- nie wiem jak ja przeżyje, oprócz tego muszę przecież coś jeść- opowiada.

Kiedy wracamy do naszej bazy, spotykamy na miejscu dwie panie, Wandę Dudkiewicz z przyjaciółka Nadią. Mieszkają tutaj od urodzenia, jednak w bardzo skromny sposób, nie mają pieniędzy na podstawowe artykuły spożywcze i cieplejsze ubrania. Ich domy podobne są do tego kawałka betonu, w którym spotkaliśmy Julię. 

  • Dalej się boimy, kiedy usłyszymy syreny alarmowe, jednak nie mamy gdzie się schronić- tłumaczą- zostajemy w domu, nawet nie mamy piwnicy gdzie mogłoby być w miarę bezpiecznie. Dlatego zostajemy w pokoju i modlimy się do Boga, żeby nic się nie stało. Najlepiej wejść między dwie ściany np. w jakimś wejściu do bloku czy bramie, tak aby jedna strona ściany przytrzymała drugą, gdyby dom się zawalił.
  •  
  • Najbardziej boimy się nadchodzących mrozów i przerw w dostawie prądu- dodaje Nadia
  •  

Na wzmiankę o zbliżającej się zimie- Wanda podchodzi do wieszaka z ubraniami i od razu bierze ciepły sweter, który przyda jej się podczas nadchodzących mrozów. Nikt nie jest pewny jak ona właściwie będzie wyglądać. 

Już przed wojną sytuacja Polaków mieszkających we Lwowie była niekiedy tragiczna, teraz to się tylko pogorszyło. Żyjąc w XXI wieku możemy nagle dowiedzieć się, że kogoś nie stać na pieluchy, a prowizoryczne tworzy je się z firan, które sam potem pierze. 

  • Kiedy przyjechałem tutaj ponad 30 lat temu sytuacja moich przyjaciół nie była tak ciężka jak jest teraz. W ciągu kilku lat nastała jeszcze większa bieda- opowiada Stanisław.

W domu trzeba chodzić w najcieplejszych ubraniach, żeby zaoszczędzić trochę na ogrzewaniu.

– Bardzo bym chciała, żeby odwiedził mnie mój syn. Mieszka teraz w Krakowie i nie widziałam go od początku wojny- żali się Wanda, urodzona lwowianka i dodaje- wiem, że to niemożliwe, ale dalej się trochę łudzę. Nie miałby problemu z przejazdem przez granicę ukraińską, jednak nie wiadomo czy by go wojna nie zatrzymała i ta mobilizacja.

Amalia, która właśnie przegląda ciuchy i szuka dla siebie białej, odświętnej koszuli wspomina jak na początku inwazji miała okazję przyjechać do Polski.

– Wiele Polek na znak solidarności z Ukrainą pomalowała sobie paznokcie na niebiesko- żółto, był to niesamowity okaz wsparcia. Całe życie bardzo się denerwowałam i obgryzałam paznokcie. Stwierdziłam koniec tego i zapuściłam- pokazuje nam- pomalowałam na biało- czerwono, ponieważ jestem Polką i też chce podziękować rodakom, którzy pomagają nam za granicą.

Na ukrainie dzień jak codzień, mija między tańcami na ulicach, alarmami rakietowymi i pogrzebami poległych żołnierzy 

Sergiej opowiedział nam, że w każdy dzień o godzinie 11 w kościele garnizonowym odbywa się pogrzeb poległych żołnierzy z frontu. Zaciekawieni faktem, czy uroczystości pogrzebowe są bardziej kameralne czy uroczyste- udaliśmy się na jedną ceremonię.

Kiedy karawan, a raczej samochód osobowy ze złożonymi siedzeniami przyjeżdża pod kościół- wszyscy zebrani w jednym momencie klękają. Młoda dziewczyna zanosi się ogromnym płaczem, po czym idzie dalej. Trumnę do kościoła wprowadzają żołnierze razem z matką, która ją podtrzymuje. Msza  jest zdecydowanie jednym z większych przeżyć jakie można tu doświadczyć. W jednym z konfesjonałów akurat trwa spowiedź jednego z ukraińskich żołnierzy. Nagle ciszę przerywa płacz odchodzącego od konfesjonału, a za nim podbiega ksiądz, który stara się pomóc młodemu chłopakowi. 

Praca w trudnych warunkach 

Pierwszy alarm rakietowy słyszę w redakcji Kresy24.pl, która akurat tego dnia pracuje przy świeczkach. Braki w dostawach prądu są już dla redaktorów czymś normalnym, tak jak i kolejny raz rozbrzmiewające syreny. Dzień jak codzień, więc starają się pracować dalej. 

– Duże wrażenie robi na nas ta chwila, kiedy idziemy wieczorem i słyszymy dźwięk agregatów- opowiadają redaktorzy- wszędzie ciemno, jesteśmy w centrum przy katedrze, zero dostępu do światła, a restauracje i tak próbują działać za pomoc agregatów. Nigdy nie myśleliśmy, że będziemy żyć w takich czasach.

I faktycznie w wielu częściach Lwowa wieczorem jest bardzo ciemno. Ulice rzadko kiedy są oświetlane, a mieszkańcy często sami oszczędzają, ale również mają odłączony dostęp do prądu. Raczej ciężko jest znaleźć miejsca, gdzie działa sygnalizacja świetlna szczególnie dla pieszych. Zdarzają się dni, kiedy prądu nie ma 3, 4, a nawet 8 h.

Inną redakcją działającą we Lwowie jest “Kurier Galicyjski’’, którego redaktorką naczelną jest Maria Basza. Wydają zarówno gazetę papierową, internetową jak i radio

– Chciałbym podkreślić, że zawsze nie ważne od sytuacji wydajemy naszą dwutygodniową gazetę- podkreśla redaktor kuriera Konstanty Czawaga- musimy sobie radzić, czasem kombinować, ale nie zawodzimy naszych czytelników. I tak od początku wojny, teraz więcej musimy pisać o sytuacji na wschodzie, ale też stawiamy na zwykłe informację jak dotychczas.

Na terenie Lwowa mieści się szkoła podstawowa nr 10 im. św. Marii Magdaleny skierowana zarówno do dzieci ukraińskich jak i polskich. Zajęcia prowadzone są w obydwóch językach, każda tabliczka informacyjna oznaczona jest tak samo. W wejściu wita nas dyrektorka Wiera Szerszniowa, nadal trwa alarm rakietowy, dlatego wszystkie dzieci siedzą w specjalnie przygotowanych schronach. Idziemy przywitać się z dziećmi i zobaczyć jak działa system nauczania podczas wojny. Wszyscy podopieczni schowani są z podziałem na grupy wiekowe, zajęcia prowadzone są dalej, jedyną zasadą jest to, że dziecko nie może opuszczać schronienia. Nawet kiedy rodzic, chce je odebrać musi podpisać specjalną zgodę.

– Kiedy wybuchła wojna w lutym, zajęcia zostały odwołane. Tak naprawdę dzieci wróciły we wrześniu i były przyzwyczajone, że alarmy zdarzają się prawie codziennie- informuje dyrektorka- w domu również musiały szukać schronienia, stało się to po prostu codziennym elementem ich życia.

Wiera niewzruszona alarmem zaprasza nas na kawę do swojego gabinetu i opowiada dalej

– Jak było zakończenie roku szkolnego, chcieliśmy dzieciom sprawić niespodziankę, chociaż jakąś radość w tych trudnych czasach. Zorganizowaliśmy zakończenie roku, które było bardzo liczne. Dzieci, które nie widziały swoich szkolnych kolegów od początku wojny, mogły się zobaczyć z całą klasą i nauczycielami. Poczuć namiastkę normalności, a starsze klasy- kończące szkołę mogły realnie pożegnać się ze sobą.

Kiedy kończymy kawę- na korytarzu spotykamy rodzica, który przyszedł odebrać swojego synka.

– Bardzo mi przykro, kiedy odbieram swoje dziecko ze szkoły i wiem, że czeka na mnie w schronie. To nie jest miejsce gdzie powinny przebywać dzieci- one często nie są świadome co się tak naprawdę dzieje.

Dlaczego akurat Lwów?

Pierwszy transport zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich przyjechał do Lwowa ponad 30 lat temu. Corocznie organizowane są wyjazdy z przygotowanymi wcześniej paczkami z żywnością i rzeczami higienicznymi. Stanisław Łukasiewicz, urodzony w Kołomyi koło Lwowa ma duży sentyment do tego miasta. 

Na cmentarzu Łuczkowski pochowani są moi dziadkowie, którzy mnie wychowali. Pierwszy raz byłem we Lwowie jako małe dziecko w latach 40 ubiegłego wieku, gdy trwała II wojna światowa. Teraz wróciłem znowu podczas trwającej inwazji Rosji na Ukrainę.

Matka Stanisława w 1942 roku została wywieziona na Syberię, natomiast ojciec, który walczył w bitwie obronnej musiał się ukrywać przez radzieckimi żołnierzami. 

– Urodziłem się i mieszkałem niedaleko Lwowa przez 15 lat. Jednak w akcie urodzenia mam wpisany Lwów. Przeżyłem tam jako dziecko ciężkie czasy. W 1956 roku przyjechałem do Polski do mojego ojca, który był w Warszawie w wojsku. Wcześniej walczył m.in. w czasie Operacji Berlińskiej. Tak naprawdę dopiero wtedy poznałem pierwszy raz swoich rodziców. To było niesamowite uczucie, chociaż za prawdziwych opiekunów uważałem bardziej dziadków, którzy wychowali mnie i moją siostrę- opowiada

Od 1988 Stanisław znalazł swoje miejsce w Towarzystwie Miłośników Lwowa- oddział poznański, w którym działa do dnia dzisiejszego. 

– Moim celem i zadaniem jest niesienie pomocy tym naszym przyjaciołom, którzy pozostali po tamtej stronie granicy. Organizuję transporty charytatywne, a było ich już 38. 

Będąc corocznie we Lwowie spotyka się z coraz większą nędzą u mieszkających tam Polaków. Szczególnie teraz podczas trwającej inwazji Rosji. Młodzi ze Lwowa uciekają znajdując pracę na Zachodzie, a starsze osoby pozostają same.

Mam wrażenie, że sytuacja Polaków pogorszyła się znacznie. Kiedy przyjechałem pierwszy raz ponad 30 lat temu, nie było, aż takiej biedy. Teraz ludzie nie mają za co żyć

Co będzie dalej?

– Nie uważam, żeby wojna miała się skończyć szybko- mówi podczas rozmowy, jeden z ukraińskich wolontariuszy, który działa na miejscu – Jestem przekonany, że to dopiero do nas przyjdzie. Mój syn walczy na froncie, ostatnio dałem mu różaniec, żeby go obronił. Następnego dnia dowiedziałem się, że siedział w okopie razem ze 180 żołnierzami. Nagle wpadł tam granat i zginęło 160, ale mój syn przeżył. Jestem przekonany, że obronił go mój różaniec- zapewnia.

Kiedy 24 lutego Stanisław dowiedział się o rozpoczęciu inwazji na Ukrainę- od razu skontaktował się ze swoimi przyjaciółmi, którzy przebywali we Lwowie. Przez trzy tygodnie dzień w dzień dostawał bezpośrednie informację o tym co się dzieje.

– Wiedzieliśmy jak to wygląda u nas na granicy, ale chciałem mieć potwierdzone informacje jak oni sobie radzą z tą tragiczną sytuacją. Wielu uchodźców dostało się do Lwowa, a potem też do Polski. Wiem, że Lwów podwoił liczbę mieszkańców.

Nasz pobyt we Lwowie dobiega końca. Choć akcja działa już od 38 lat i co roku do Polaków we Lwowie trafiają ubrania i rzeczy pierwszej potrzeby, na które często po prostu nie stać mieszkających tam Polaków, tegoroczny wyjazd był wyjątkowo trudny.

Część zapisanych wolontariuszy nie zdecydowała się na wyjazd do Lwowa w czasie wojny. Wpłynął na to również ostrzał rakietowy Lwowa, który miał miejsce dwa miesiące wcześniej. Oprócz członków Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich, pojechało także troje wolontariuszy ze Związku Harcerstwa Polskiego – Zuzanna, Michał i Marcin.

– Pomoc tam jest teraz bardzo potrzebna. Zaczynamy już zbiórkę na następny wyjazd w przyszłym roku- zapewnia