Dym i smog nad Piątkowem: mieszkańcy spalali śmieci w piecu kaflowym

Smog w okresie zimowym to niestety wciąż duży problem także w Poznaniu. Do jego powstawania przyczyniają się także sami mieszkańcy, spalając nieodpowiednie materiały w kominkach czy piecach. Straż miejska reaguje na takie sytuacje – również wtedy, gdy zgłaszają je sami poznaniacy. Dziś funkcjonariusze opisali interwencję na poznańskim Piątkowie.

 

Do dyżurnego straży miejskiej wpłynęło zgłoszenie od mieszkańca Piątkowa, który wskazał na duże zanieczyszczenie powietrza spowodowane dymem, który wydobywa się z jednego z budynków wielorodzinnych. Jego zdaniem, sąsiedzi spalali w piecu śmieci.

Na miejsce przyjechał Eko Patrol, który sprawdził sposoby ogrzewania w budynku. Znajdowały się tam cztery mieszkania, w tym dwa ogrzewane elektrycznie, a jedno piecem kaflowym. Ten ostatni sposób ogrzewania jest dopuszczany jedynie do końca 2025 roku, ale nawet teraz użytkownicy zobowiązani są do spalania w nim odpowiednich materiałów.

W tej sytuacji kontrola wykazała, że mieszkańcy spalali śmieci, co powodowało powstawanie bardzo nieprzyjemnego dymu i zanieczyszczeń.

Sprawcy zostali ukarani wysokim mandatem, a także zostali poinformowani o konieczności używania legalnego opału. Przypomniano też o terminie wymiany sposobu ogrzewania.

Strażnicy zapowiedzieli także kontrolę w czwartym mieszkaniu w późniejszym terminie.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.