Gdyby żyła dziś obchodziła by urodziny. Pamiętamy o Krystynie Feldman

1 marca 1916 roku w Lwowie przyszła na świat Krystyna Feldman, wybitna aktorka teatralna i filmowa, której życie i kariera nierozerwalnie wpisały się w historię polskiej kultury. Feldman, znana z niezłomnego charakteru, była nie tylko cenioną artystką, ale i żołnierzem Armii Krajowej, co świadczy o jej głębokim patriotyzmie i odwadze.

W latach 80. XX wieku, w okresie swojej artystycznej działalności, Feldman stała się obiektem zainteresowania Służby Bezpieczeństwa. Komunistyczna służba, pod kryptonimem operacyjnym “Aranżerka”, próbowała zwerbować aktorkę do współpracy. Powodem tych działań była jej postawa obywatelska, w tym podpisanie listu w obronie autonomii Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Feldman jednak nigdy nie podjęła współpracy z reżimem, pozostając wierna swoim zasadom i przekonaniom.

Kariera Pełna Różnorodności

Krystyna Feldman była aktorką o wyjątkowej wszechstronności, co potwierdza bogaty wachlarz jej ról teatralnych i filmowych. Wiele pokoleń widzów kojarzy ją przede wszystkim z postacią babki Rozalii Kiepskiej w popularnym serialu komediowym “Świat według Kiepskich”. Ta rola przyniosła jej ogromną sympatię widzów i stała się jednym z najbardziej charakterystycznych wizerunków w polskiej popkulturze.

Jednak to kreacja w filmie “Mój Nikifor” Krzysztofa Krauzego ujawniła pełnię jej talentu aktorskiego, gdzie wcieliła się w tytułową postać męską – malarza prymitywisty Nikifora Krynickiego. Za tę niezwykłą rolę otrzymała nagrodę za najlepszą główną rolę kobiecą, co stanowi paradoks i dowód na niezwykłe umiejętności Feldman.

Sztuka ponad Wszystko

Krystyna Feldman zawsze podkreślała uniwersalność i niezależność aktorstwa jako zawodu. “Jestem aktorką. Jak ktoś składa mi propozycję to ją rozważam” – mówiła, podkreślając, że zawód aktora pozwala na ciągłe odkrywanie nowych aspektów ludzkiej natury i społeczeństwa. Feldman, mimo swojej popularności, nigdy nie stroniła od trudnych i wymagających ról, co czyniło ją jedną z najbardziej szanowanych postaci w polskim świecie teatru i filmu.

Zmarła 24 stycznia 2007 roku w Poznaniu, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii polskiej kultury. Krystyna Feldman, dzięki swojej niezłomnej postawie, talentowi i różnorodności kreacji, na zawsze zapisała się w annałach polskiego kina i teatru jako jedna z najwybitniejszych postaci swoich czasów.