Absolwenci szkół podstawowych w tegorocznej rekrutacji mogą wybrać maksymalnie 3 placówki z Poznania oraz 3 z powiatu poznańskiego. Na pierwszym miejscu muszą umieścić tę, na której najbardziej im zależy.
Co ważne, nie ma ograniczeń w zakresie liczby oddziałów w danej placówce, więc uczniowie mają więcej możliwości dostania się do wybranej szkoły.
Możliwa jest kontynuacja nauki w ramach 4-letniego liceum, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkole I stopnia. W przypadku technikum i szkoły branżowej można uzyskać zawód.
Rekrutacja odbywa się online, za pośrednictwem systemu Nabór, gdzie dostępne są wszelkie niezbędne informacje oraz dokumenty.
Uczniowie ubiegający się o przyjęcie do szkół lub klas dwujęzycznych i sportowych, a także oddziałów międzynarodowych, wstępnych czy przygotowania wojskowego muszą złożyć dokumenty do 29 maja (do godz. 15). Terminy sprawdzianów predyspozycji podane będą przez poszczególne szkoły do 17 maja. Muszą odbyć się między 3 a 14 czerwca. W tegorocznej rekrutacji ustalony został jeden wspólny termin sprawdzianu kompetencji z języka angielskiego. Jego wynik brany będzie pod uwagę we wszystkich szkołach.
Pozostali uczniowie muszą złożyć dokumenty do 14 czerwca, do godziny 15:00. Z kolei od 21 czerwca do 5 lipca, do godziny 15:00 będzie czas na dostarczenie świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenia o wyniku egzaminu ósmoklasisty do szkoły pierwszego wyboru. Taki sam termin dotyczy ewentualnych zmian w wyborze placówki.
Listy kandydatów zakwalifikowanych oraz niezakwalifikowanych do przyjęcia będą ogłoszone 11 lipca o godzinie 12:00. Wolę przyjęcia do szkoły należy potwierdzić do 17 lipca. Lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych zostanie ogłoszona 18 lipca (o godz. 12:00). Dzień później rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.
Co jest brane pod uwagę przy rekrutacji?
– wynik egzaminu ósmoklasisty
– oceny na świadectwie – z języka polskiego, matematyki i dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych (ustalonych przez dyrektora szkoły w postępowaniu do danego oddziału)
– świadectwo z wyróżnieniem (tzw świadectwo z paskiem)
– szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie
Maksymalnie można zdobyć 200 punktów.
Laureaci i finaliści ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim (wymienionych w zarządzeniu Wielkopolskiego Kuratora Oświaty) przyjmowani są do wybranych szkół z pominięciem pozostałych kryteriów.