Coraz więcej młodzieży w Poznaniu sięga po niebezpieczne narkotyki. jak z nimi rozmawiać żeby zapobiegać tragedii ?

W dobie rosnących problemów związanych ze zdrowiem psychicznym młodzieży, takich jak depresja i samobójstwa, coraz większą uwagę poświęca się również problemowi uzależnień i używania substancji psychoaktywnych. Fundacja Forever Young, finansowana przez Miasto Poznań, prowadzi akcję “Blubry o Dragach 4.0”, mającą na celu edukację młodzieży w sposób partnerski i zrozumiały, bez oceniania i krytykowania. W ramach akcji streetworkerzy fundacji rozmawiają z młodymi ludźmi o narkotykach, starając się poszerzyć ich świadomość na temat działania substancji psychoaktywnych i sposobów radzenia sobie z problemami życiowymi.

Ostatnimi czasy wiele mówi się o zdrowiu psychicznym młodzieży, bardzo często poruszanymi zagadnieniami są depresja, samobójstwa czy trudności w relacjach. Jednym z aspektów zdrowia psychicznego młodych osób są uzależnienia lub po prostu używanie substancji psychoaktywnych. Doświadczenia psychologów pracujących z młodzieżą pokazują, że wielokrotnie osoby, które doświadczają trudności ze zdrowiem psychicznym, w którymś momencie swojego życia stykają się z problemem używek. Nastolatkowie doświadczający różnych trudności w życiu podejmują próby poradzenia sobie dostępnymi i znanymi sposobami, niejednokrotnie pada na narkotyki. Bardzo często sięgając po substancje psychoaktywne nastolatkowie chcą odstresować się, poradzić sobie z emocjami, być tacy jak ich rówieśnicy, chcą być akceptowani, chcą się po prostu dobrze czuć i dobrze bawić. Zaspokajanie potrzeb poprzez substancje psychoaktywne zwłaszcza w chwilach kryzysu życiowego może stać się idealnym podłożem do rozwinięcia się uzależnienia, które również dotyka nastolatków.

W tym miejscu pojawia się pytanie, a kto rozmawia z samymi zainteresowanymi? Z młodymi ludźmi? Na szczęście takich osób jest sporo w naszym kraju! Kilkoro z nich znajdziecie w Fundacji Forever Young, która w tym sezonie prowadzi akcję „Blubry o dragach 4.0”! Akcja jest finansowana przez Miasto Poznań.

Większość z nas doskonale pamięta hasła rozwieszane w szkołach, których treści zazwyczaj brzmiała w ten sposób: „Nie bierz”, „Narkotyki to śmierć”, „STOP narkomanii”. Dziś tego rodzaju hasła zwyczajnie są omijane przez młodych ludzi, którzy nawet na nie spojrzą. Nowa profilaktyka potrzebuje nawiązania partnerskiej relacji i dialogu pełnego zrozumienia i zaufania, w przeciwnym razie nasze działania mogą pójść na marne. „Dragi można brać, dragi można dawać, o dragach można też pogadać….” Tak brzmi fragment folderu informacyjno-edukacyjnego, w który uzbrojeni są streetworkerzy Fundacji.

W tym sezonie nasi edukatorzy wyruszyli w miasto, aby rozmawiać o substancjach psychoaktywnych z młodymi. Rozmawiamy bez oceniania, bez krytykowania, bez oskarżania. Dyskutujemy, pokazujemy różne punkty widzenia poparte wiedzą naukową. Naszym celem jest poszerzenie świadomości młodzieży dotyczącej tego jak działają substancje psychoaktywne, jak wpływają na człowieka, co dzieje się gdy zostaną połączone z innymi używkami. Rozmawiamy o tym jak zaspokajać naturalne potrzeby człowieka, które były wspomniane w pierwszej części, jak radzić sobie z problemami, gdzie szukać pomocy, na co zwracać uwagę aby rozpoznać problem u siebie czy u innych osób.

Kolejnym aspektem, który naszym zdaniem jest bardzo istotny w okresie wakacji, jest to pierwsza pomoc w przypadku zatrucia substancjami psychoaktywnymi. Z naszych obserwacji wynika, że prędzej czy później większość nastolatków znajdzie się co najmniej raz w obecności osób, które będą pod wpływem narkotyków. Wiedza dotycząca tego jak poradzić sobie w takiej sytuacji może uratować komuś życie.

Podczas tej akcji nie podamy statystyk, nie powiemy, ile osób zmarło, jak straszne mogą być uzależnienia. Podczas tej akcji chcemy po prostu porozmawiać! Chcemy poznać młodych ludzi i podzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem! Forever Young! Więcej na www.fundacja-fy.pl