Włoskie smaki w nowoczesnej odsłonie. Bella Mozzarella podbija Poznań

W programie “Hej Poznań” prowadzonym przez Joannę Sobocińską, gościli Paula Litke i Mateusz Abramowicz, twórcy restauracji Bella Mozzarella. Rozmowa ukazała, jak to niezwykłe duo wprowadza autorską wizję włoskiej kuchni do serca Poznania.

Nowoczesność w Tradycyjnej Kuchni

Mateusz Abramowicz, odpowiadający za kulinarną stronę przedsięwzięcia, podkreśla, że Bella Mozzarella stawia na nowoczesność w tradycyjnych daniach. “Chcemy włoską kuchnię pokazywać w wersji nowoczesnej, niekoniecznie klasycznej,” mówi Mateusz. Przykładem jest ich autorska carbonara, serwowana z pancettą zamiast tradycyjnego guanciale, co czyni danie bardziej przystępnym dla polskich smakoszy.

Przypadek i Pasja: Początki Bella Mozzarella

Jak wspomina Paula Litke, otwarcie Bella Mozzarella było wynikiem zbiegów okoliczności. “Decyzja została podjęta w 15 minut, bez miejsca i przygotowania, ale z dużym zaangażowaniem i marzeniami,” mówi. Mimo braku doświadczenia w gastronomii, Paula świetnie odnajduje się w nowej roli, wspierając Mateusza, który ma już za sobą bogate doświadczenie kulinarne.

Sezonowość i Lokalność

Jednym z kluczowych elementów menu Bella Mozzarella jest sezonowość. Restauracja dynamicznie dostosowuje swoje dania do dostępnych produktów. “Były szparagi, teraz będzie bób, a czekamy na kurki,” zdradza Mateusz. Takie podejście zapewnia świeżość i różnorodność serwowanych potraw.

Regionalne Niedziele

Restauracja planuje również wprowadzenie “Regionalnych Niedziel”, podczas których goście będą mogli spróbować lokalnych specjałów. “Chcielibyśmy, żeby ludzie mogli przyjść i zjeść typowy niedzielny obiad, jak kaszka po poznańsku czy szare kluchy,” mówi Mateusz. To pozwoli nie tylko na poszerzenie kulinarnych horyzontów, ale też na celebrację regionalnych smaków.

Marzenia i Plany na Przyszłość

Paula i Mateusz mają ambitne plany na przyszłość. Marzą o otwarciu kolejnych restauracji i podnoszeniu poziomu kulinarnych doznań. “Chciałbym pracować na produktach najwyższej jakości i oferować coś wyjątkowego,” mówi Mateusz. Bella Mozzarella, mimo że na rynku poznańskim działa od niespełna roku, już zdobyła serca wielu mieszkańców.

Menu, które Zachwyca

Podczas programu goście zaserwowali kilka wyjątkowych potraw: kartoflankę z bobem i twarogiem wędzonym, sycylijskie cannoli z kremem z rikotty owczej, spaghetti z pesto z pieczonego buraka, tajatele z owocami morza i chorizo oraz tatara z polskiej wołowiny z plastycznym żółtkiem. Każde z tych dań odzwierciedla pasję i zaangażowanie, jakie Paula i Mateusz wkładają w swoją pracę.

Bella Mozzarella to miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a każda wizyta to kulinarna podróż pełna niezapomnianych smaków.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.