Rekordowy maj na poznańskim lotnisku i przetasowania w czołówce najchętniej wybieranych kierunków

Choć powoli do końca dobiega czerwiec, to Port Lotniczy Poznań-Ławica postanowił wrócić do maja i podsumować wyniki z tego miesiąca. Jak się okazuje, warto było czekać na dobre informacje. Co ciekawe, nieco zmieniła się czołówka najchętniej wybieranych kierunków.

 

Jak informuje poznańskie lotnisko, w maju obsłużono 340 225 pasażerów, co oznacza dynamikę wzrostu w stosunku do 2023 roku na poziomie 41%. To także rekordowy wynik w historii, ponieważ nigdy na terenie poznańskiego portu nie było aż tylu podróżnych w maju.

Najwięcej osób skorzystało z ofert tanich linii lotniczych, czyli sektora LCC. Połączenia wybrało 200 647 pasażerów, co daje dynamikę wzrostu w porównaniu do ubiegłego roku na poziomie 46%. Najchętniej po raz kolejny latano do Londynu, na lotnisko Stansted. Co ciekawe, doszło do zmiany na drugiej pozycji – londyńskie lotnisko Luton spadło na ostatni stopień podium, ustępując lotnisku Mediolan-Bergamo.

Na kolejnych pozycjach znalazły się: Dublin, Paryż Beauvais, Barcelona Girona, Edynburg, Bari, Oslo Torp i Malta.

Widać także duży popyt na ofertę czarterową. W maju obsłużono w jej ramach 93 826 podróżnych, czyli o 40% więcej niż rok temu. Najczęściej na urlop ze stolicy Wielkopolski wybierano takie miasta i regiony jak: Antalya, Hurghada, Bodrum, Palma, Rodos, Heraklion, Marsa Alam, Zakyntos, Izmir i Kos.

Najmniejszy wzrost, bo na poziomie 26% odnotowano w sektorze Legacy, obsługując 45 495 pasażerów. Tu także doszło do zamiany miejsc na podium – Warszawę o kilku pasażerów wyprzedził Frankfurt.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.