Swarzędz odkrywa piątą rzeźbę: Stolarz grający na pile

Swarzędz ma nową atrakcję artystyczną! W centrum miasta, przy siedzibie Ośrodka Kultury, 30 czerwca miało miejsce niecodzienne wydarzenie – odsłonięcie piątej rzeźby miejskiej przedstawiającej stolarza grającego na pile muzycznej. To kolejny element projektu celebrującego lokalne dziedzictwo stolarskie, które słynie w Swarzędzu.

Artystyczne i Muzyczne Odkrycie

Twórcą rzeźby jest Jan Sliwiński, znany rzeźbiarz, który z pasją oddaje w swoich dziełach ducha rzemiosła stolarskiego. Wydarzenie odsłonięcia stało się także okazją do nietypowego koncertu, ponieważ zaproszony muzyk, Tomasz Citak, zaprezentował zgromadzonym gościom niezwykły pokaz gry na pile – instrumentie, który zazwyczaj kojarzy się wyłącznie z pracą warsztatową.

Uroczyste Odsłonięcie

Aktu odsłonięcia dokonali burmistrz Swarzędza, Marian Szkudlarek oraz Cechmistrz Piotr Kasprzak, co podkreślało znaczenie rzeźby dla lokalnej społeczności. Obecni byli również radni Rady Miejskiej oraz licznie przybyli mieszkańcy, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu projektami łączącymi sztukę z historią miasta.

Seria Rzeźb Miejskich

Piąta rzeźba dołącza do czterech wcześniej zainstalowanych w mieście, które można odnaleźć w różnych lokalizacjach:

  1. Stolarz z heblem – przy skrzyżowaniu Cieszkowskiego i Wrzesińskiej,
  2. Stolarz wbiegający do ratusza – Rynek 1,
  3. Uczeń stolarski – przy przedszkolu „Miś Uszatek”, os. Czwartaków 8,
  4. Stolarz piłujący ławkę – pl. Niezłomnych.

Te rzeźby stanowią hołd dla tradycji stolarskich, które przez wieki kształtowały tożsamość Swarzędza. Każda z nich opowiada inną historię, związana zarówno z rzemiosłem, jak i codziennym życiem jego mieszkańców.

Zaproszenie dla Mieszkańców i Turystów

Organizatorzy zachęcają zarówno mieszkańców, jak i turystów do odwiedzenia Ośrodka Kultury oraz innych lokalizacji, aby na własne oczy zobaczyć te wyjątkowe dzieła sztuki. Odkrywanie kolejnych “kart” tej artystycznej opowieści nie tylko wzbogaca kulturalny krajobraz miasta, ale także stwarza okazję do celebracji jego unikalnego dziedzictwa.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.