Co ze Strefą Płatnego Parkowania na os. Piastowskim? Spółdzielnia podjęła decyzję

Większość, ale… niewystarczająca. Mieszkańcy os. Piastowskiego mogli głosować w sprawie propozycji wprowadzenia na osiedlu strefy płatnego parkowania, która miałaby pomóc w uporządkowaniu miejsc postoju w okolicy. Choć większość była na tak, to rozwiązanie nie zostanie wprowadzone. Dlaczego?

 

Osiedle Piastowskie zmaga się z coraz większym problemem z miejscami parkingowymi. Z jednej strony przybywa właścicieli pojazdów, a na dodatek część osób w ramach jednego mieszkania ma więcej niż jeden samochód. Z drugiej, z uwagi na bliskość ronda Rataje oraz trasy wlotowej do Poznania, część osób dojeżdżających ze wschodnich rejonów miasta czy też z podpoznańskich miejscowości, zostawia swoje samochody na osiedlowych parkingach i kontynuuje podróżowanie komunikacją miejską.

W październiku 2023 roku rozpoczęto konsultacje dotyczące możliwości wprowadzenia Spółdzielczej Strefy Płatnego Parkowania, która miałaby zadziałać na korzyść mieszkańców osiedla, ograniczając możliwości postoju dla przyjezdnych.

Mieszkańcy mogli wypowiedzieć się na temat pomysłu m.in. w ankietach. Spółdzielnia opublikowała dziś wyniki drugiej z nich.

Łącznie oddano 1 785 głosów, co stanowi 37,91 % uprawnionych do głosowania. Za wprowadzeniem strefy opowiedziała się zdecydowana większość głosujących, oddając 1196 głosów za. Przeciw były 473 osoby.

Mimo zdecydowanej przewagi osób popierających rozwiązanie, spółdzielnia nie zdecyduje się na jego wprowadzenie. Jak wyjaśnia, by decyzja była ważna, potrzebne by było ponad 50% głosów uprawnionych do ich oddania. Tymczasem frekwencja całkowita wyniosła niecałe 38%. W takiej sytuacji, spółdzielnia nie chce podejmować decyzji w oparciu o wolę jedynie części mieszkańców.

Jednocześnie, przedstawiciele spółdzielni „Osiedle Młodych” zwracają uwagę na fakt, że już w ubiegłym roku zwróciła się do poznańskich władz o możliwość zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w taki sposób, by można było utworzyć parking w miejscu dawnej makiety Rataj. Mieliby korzystać z niego wyłącznie mieszkańcy. Na razie jednak, sprawa stoi w miejscu.

Teren ten podawany jest przez wielu jako idealne miejsce stworzenia parkingu, ale… buforowego, dla osób przyjezdnych. Widoczne duże zainteresowanie kierowców korzystania z komunikacji miejskiej po dotarciu do ronda Rataje sugeruje potrzebę utworzenia takiego parkingu właśnie w tym miejscu. Niestety, władze nie przewidują budowy takiego obiektu w okolicy.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.