Rehabilitacja kardiologiczna w Wielkopolsce wciąż wyzwaniem

Choroby układu krążenia stanowią największe zagrożenie zdrowotne dla mieszkańców Polski. Dotkliwe skutki odczuwają także mieszkańcy Wielkopolski. Każdego roku tysiące osób w kraju doświadczają zawału serca lub udaru mózgu, co podkreśla pilną potrzebę skutecznej rehabilitacji kardiologicznej. Jak wygląda sytuacja wielkopolskich pacjentów?

 

Rehabilitacja kardiologiczna jest niezbędnym elementem powrotu do zdrowia po incydentach sercowo-naczyniowych. Niestety, zaledwie jedna czwarta pacjentów korzysta z tej formy wsparcia. W Wielkopolsce sytuacja jest alarmująca – na całe województwo przypadają jedynie trzy ośrodki rehabilitacyjne, a na ich działalność w 2023 roku przeznaczono 24 miliony złotych. To znacznie mniej w porównaniu do województwa śląskiego, które rozdysponowało na ten cel blisko 80 milionów złotych.

Dostęp do rehabilitacji kardiologicznej różni się znacznie w zależności od regionu. W Wielkopolsce ograniczona liczba ośrodków oznacza, że pacjenci często muszą długo czekać na możliwość skorzystania z tej formy leczenia. Ponadto, aby rehabilitacja mogła się odbyć, pacjent musi otrzymać skierowanie jeszcze podczas pobytu w szpitalu oraz wykazać chęć i determinację do kontynuowania leczenia po opuszczeniu placówki medycznej.

Biuro Prasowe kampanii „Akcja Kardioprotekcja”

 

Rehabilitacja kardiologiczna powinna rozpocząć się jak najszybciej po wypisie ze szpitala, aby była najbardziej skuteczna. Eksperci wskazują, że złoty okres na rozpoczęcie rehabilitacji to czas bezpośrednio po zakończeniu hospitalizacji. W Polsce niestety pacjenci często zwlekają z podjęciem decyzji o rehabilitacji, co może wynikać z depresji, braku wsparcia rodziny lub niewiedzy o znaczeniu rehabilitacji.

Aby wspomóc pacjentów w podjęciu rehabilitacji, kampania „Akcja Kardioprotekcja” oferuje przewodnik „Ścieżka Pacjenta” dostępny na stronie kardioprotekcja.pl. Zawiera on mapę ośrodków rehabilitacyjnych oraz szczegółowe instrukcje dla pacjentów. Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie świadomości i motywacji do podjęcia leczenia, co jest kluczowe dla pełnego powrotu do zdrowia.

Kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna obejmuje nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale także zdrową dietę, wsparcie psychiczne oraz farmakoterapię. Wprowadzenie aktywności fizycznej, najlepiej pod nadzorem lekarza, może znacznie poprawić stan zdrowia pacjentów po incydentach sercowo-naczyniowych. Równie ważne jest stosowanie zbilansowanej diety, opartej na modelach takich jak dieta śródziemnomorska czy bałtycka, oraz przestrzeganie zaleceń farmakologicznych.

Choroby układu krążenia to poważne wyzwanie zdrowotne dla Wielkopolski. Ograniczona dostępność do rehabilitacji kardiologicznej w regionie wymaga podjęcia działań na rzecz zwiększenia liczby ośrodków oraz promowania świadomości znaczenia rehabilitacji wśród pacjentów.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.