Trwa remont na pętli na Junikowie. Na jakim etapie są prace i co obejmują?

Na pętli tramwajowo-autobusowej na poznańskim Junikowie trwa remont zadaszenia charakterystycznej wiaty. Na jakim etapie są prace?

 

Wiata na junikowskim dworcu była już w złym stanie technicznym po ponad 10 latach użytkowania. Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu zdecydował się na remont, by zapewnić pasażerom oraz pracownikom bezpieczne warunki pod zadaszeniem.

Jak informuje spółka, do tej pory zdemontowano całe stare poszycie dachowe, wykonane z płyt poliwęglanowych przymocowanych przy użyciu metalowych listew i gumowych uszczelek. To właśnie takie łączenie po ponad dekadzie funkcjonowania w zmiennych warunkach pogodowych, od upałów przez silne mrozy w ostatnich 10 latach, zaczęło przeciekać. Okazało się, że także izolacja z włókna szklanego zaczęła nasiąkać wodą, co z kolei w dłuższym okresie stanowiłoby zagrożenie dla stabilności obiektu.

W ramach modernizacji zdecydowano się na zastosowanie innego rozwiązania, które pozwoli na ograniczenie miejsc, w których woda lub wysoka temperatura mogłyby prowadzić do rozszczelnienia czy degradacji poszycia. Spółka zapewnia także, że nowa forma poprawi ergonomię i estetykę.

Inwestycja przewiduje – poza założeniem nowego poszycia wraz z odwodnieniem – także m.in. montaż oświetlenia LED oraz wszelkich instalacji. Pojawi się nowa izolacja, a także panele żaluzjowe na ścianach bocznych wiaty. Docelowo zostaną pokryte „zieloną ścianą”, czyli roślinnością.

Od wewnątrz zainstalowane będą przejrzyste osłony, by zapewnić odpowiednią ochronę przed wiatrem czy opadami.

ZTM korzysta także z okazji zamknięcia pętli, by przeprowadzić prace związane m.in. z naprawami napędów elektrycznych zwrotnic.

Prace mają potrwać do drugiej połowy września.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.