Szpital im. J. Strusia w Poznaniu rozpoczyna bezpłatne badania na HCV dla tysięcy osób

HCV, znany również jako wirus zapalenia wątroby typu C, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia wątroby. Niestety, większość zakażonych osób nie zdaje sobie sprawy z infekcji, co opóźnia rozpoczęcie leczenia. Szpital miejski im. J. Strusia w Poznaniu podjął inicjatywę, aby to zmienić, oferując bezpłatne badania przesiewowe dla około 5 tysięcy osób, bez konieczności wcześniejszego umawiania się czy skierowania.

 

Projekt, mający na celu zwiększenie wykrywalności HCV, obejmuje 25 tysięcy badań w placówkach medycznych w województwach mazowieckim i wielkopolskim. Jak wyjaśnia koordynatorka testów, Aneta Nowotarska, od 1 lipca mieszkańcy Poznania oraz okolicznych miejscowości mogą skorzystać z badań codziennie, włącznie z weekendami i świętami, od 8:30 do 21:00. Badania są szybkie i proste, polegając na pobraniu kropli krwi z palca, a wyniki są dostępne po 20 minutach.

Testy prowadzone są anonimowo, a pacjenci wypełniają ankietę dotyczącą historii chorób i potencjalnych sytuacji narażenia na wirusa. Wynik ujemny wskazuje na brak zakażenia, natomiast wynik dodatni oznacza obecność przeciwciał HCV, co wymaga dalszej diagnostyki u lekarza rodzinnego, który może skierować pacjenta do specjalistycznej poradni.

Punkty badań zlokalizowane są w Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej szpitala im. J. Strusia oraz w Nocnej i Świątecznej Pomocy Doraźnej przy ul. Szwajcarskiej. Plan zakłada przebadanie od 5 do 7 tysięcy osób w szpitalu, który jest jednym z dwóch miejsc w Polsce realizujących ten pilotażowy program.

Wirus HCV często nie daje objawów przez wiele lat, a gdy już się pojawią, są one niespecyficzne, jak zmęczenie czy dyskomfort ze strony układu pokarmowego. Wczesne wykrycie jest kluczowe dla skutecznego leczenia, które może zahamować postęp choroby i poprawić stan wątroby.

Zakażenie HCV następuje poprzez kontakt z krwią lub wydzielinami osoby zakażonej. Pracownicy ochrony zdrowia, osoby poddające się zabiegom z użyciem nieprawidłowo wysterylizowanych narzędzi, czy osoby z doświadczeniem w zakładach karnych są szczególnie narażone. Może też dojść do zakażenia przez wspólne używanie przedmiotów higieny osobistej czy kontakty seksualne.

Na szczęście, dostępne leczenie jest refundowane przez NFZ i prowadzone w ramach programu lekowego. Terapia trwa od 8 do 12 tygodni i jest niezwykle skuteczna, wyleczając 95-99% pacjentów.

Aby uniknąć zakażenia, specjaliści radzą unikać kontaktu z krwią i podkreślają, że placówki medyczne są bezpieczne. Regularne badania przesiewowe i świadomość ryzyka mogą znacząco zmniejszyć liczbę zakażeń HCV.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.