Skłot ze Starego Rynku w Poznaniu wreszcie stanie się hotelem?

Od lat mówi się o rozpoczęciu prac, a teraz jest szansa, że budynek na rogu ulic Szkolnej i Paderewskiego przestanie szpecić Stary Rynek. Jak ustaliła „Gazeta Wyborcza”, właściciel budynku intensywnie poszukuje funduszy na inwestycję. Szczegóły mają być ujawnione jesienią, co daje nadzieję na ostateczne przekształcenie budynku w hotel i restaurację.

O przekształceniu kamienicy w hotel mówi się od lat. W 2013 roku budynek został nielegalnie zajęty przez anarchistów, co znacznie utrudniło realizację planów inwestycyjnych. Po licznych perypetiach, zmienił się właściciel, który przez długi czas negocjował z anarchistami kwestię opuszczenia przez nich budynku. Choć zapewniano, że rozmowy są bliskie zakończenia, kamienica nadal pozostawała w opłakanym stanie.

We wrześniu 2015 roku doszło do przełomu. Właściciel przekazał Wielkopolskiemu Stowarzyszeniu Lokatorów 125 tysięcy złotych jako darowiznę, co miało skłonić anarchistów do opuszczenia budynku. Umowa została dotrzymana, i już 1 października 2015 roku kamienica była pusta. Kwestia płatności za opuszczenie nielegalnie zajętego budynku budziła w Poznaniu kontrowersje – niektórzy nazwali tę płatność haraczem. Po wyprowadzce anarchistów konieczne było przeprowadzenie prac zabezpieczających, bowiem obiekt od lat był w kiepskim stanie technicznym. Nadzór budowlany nakazał wykonanie pewnych inwestycji, co zrobiono.

Mniej więcej dwa lata później zapowiedziano, że w obiekcie powstanie pierwszy w Poznaniu Sure Hotel by Best Western. Miało się w nim znaleźć 40 pokoi i restauracja. Początkowo zapowiadano, że hotel zostanie otwarty na przełomie 2019/2020 roku, ale to się nie udało. W 2020 roku nadeszła pandemia, a później wojna w Ukrainie, które mocno skomplikowały plany właściciela kamienicy. Czy tym razem uda się zamienić skłot w hotel? Przekonamy się w najbliższych miesiącach.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.