Sztuczna inteligencja pomaga poznańskim lekarzom

W Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu lekarze korzystają z innowacyjnego wsparcia sztucznej inteligencji na sali operacyjnej.

 

Nowoczesne urządzenie HemoSphere, stosowane w kardiochirurgii, pozwala na ciągłe monitorowanie stanu pacjenta, co umożliwia szybkie reagowanie w krytycznych momentach i minimalizuje ryzyko powikłań. Dzięki temu sprzętowi praca lekarzy staje się bardziej komfortowa, a opieka nad pacjentami bardziej bezpieczna.

Poznański szpital jako pierwszy w Polsce wykorzystuje sztuczną inteligencję do wszystkich zabiegów TAVI, czyli przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej. Procedura ta jest alternatywą dla pacjentów, dla których tradycyjna operacja wymiany zastawki serca byłaby zbyt ryzykowna, zwłaszcza dla osób starszych.

HemoSphere, stosowany od dwóch tygodni w miejskim szpitalu, umożliwia nieinwazyjne monitorowanie parametrów hemodynamicznych pacjenta, takich jak ciśnienie tętnicze krwi, bez potrzeby wkłuwania się w tętnice czy żyły. Wystarczy mały mankiet założony na palec pacjenta.

Krzysztof Greberski, kardiochirurg i anestezjolog, kierownik Bloku Operacyjnego Kardiochirurgii w szpitalu im. J. Strusia, wyjaśnia, że dzięki tej nieinwazyjnej metodzie uzyskuje się znacznie więcej parametrów niż podczas tradycyjnego monitorowania. Sprzęt wykorzystuje algorytmy maszynowego uczenia, analizując miliony danych o falach tętna, co pozwala przewidzieć powikłania w ciągu kilku minut od ich wystąpienia.

Ludzkie oko, nawet najbardziej doświadczonego specjalisty, nie jest w stanie zauważyć wszystkich zmian,” mówi Greberski. „Monitor HemoSphere, dzięki zaawansowanym algorytmom, pozwala wychwycić nadchodzące komplikacje, takie jak spadek ciśnienia, umożliwiając natychmiastowe wprowadzenie odpowiedniego leczenia.” To znacząco redukuje ryzyko poważnych powikłań pooperacyjnych, takich jak uszkodzenie nerek czy niedokrwienie mięśnia sercowego, co przekłada się na bezpieczniejsze i skuteczniejsze leczenie pacjentów.

Wprowadzenie HemoSphere to ogromny krok naprzód w kierunku zapewnienia najwyższej jakości opieki medycznej. Poznański szpital jest jednym z pionierów w Polsce w stosowaniu tego zaawansowanego systemu. Radosław Jarząbek, kardiochirurg z tej placówki, podkreśla, że leczenie chorób serca metodami nieinwazyjnymi wymaga ścisłego nadzoru i monitorowania przez anestezjologa. Zastosowanie monitora HemoSphere, który nie wymaga dodatkowych wkłuć i pokazuje w czasie rzeczywistym różne parametry, umożliwia przeprowadzenie zabiegu bezpieczniej i szybciej, co zwiększa komfort i bezpieczeństwo pacjentów.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.