Estetyczna i ekologiczna transformacja na Łazarzu

ZDM Poznań kontynuuje swoją zieloną inicjatywę, przekształcając ulice Łazarza w bardziej przyjazne i estetyczne miejsca. W ramach tych działań, na wybranych ulicach pojawiły się nowe nasadzenia roślinności, co nie tylko poprawia wygląd okolicy, ale także przyczynia się do lepszego zarządzania wodami opadowymi i obniżania temperatury w upalne dni.

 

Osiedle Łazarz, znane z gęstej zabudowy, zyskało nowe miejsca zieleni w rejonie skrzyżowań ulic Stablewskiego, Dmowskiego, Jarochowskiego oraz Karwowskiego. Na skrzyżowaniu ulic Stablewskiego i Dmowskiego zasadzono różę Bad Birnbach, kocimiętkę Fassena oraz seslerię jesienną. Podobne nasadzenia pojawiły się na skrzyżowaniu Stablewskiego z Jarochowskiego, gdzie dodatkowo znalazły się róże Cubana. Natomiast ulica Karwowskiego została wzbogacona wyłącznie o różę Cubana.

Nasadzenia zostały zaplanowane w miejscach, które nie są intensywnie użytkowane przez pieszych, rowerzystów ani kierowców, co pozwoliło na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Chociaż nowe rośliny są jeszcze młode, już teraz można zauważyć poprawę estetyki tych rejonów. Pełnię swojego uroku osiągną za jakiś czas, kiedy w pełni się rozrosną.

Oprócz wizualnych korzyści, nowe nasadzenia mają istotne znaczenie ekologiczne. Pomagają w retencji wód opadowych, co jest szczególnie ważne w obliczu coraz częstszych intensywnych opadów. Dodatkowo, roślinność przyczynia się do obniżania temperatury otoczenia w okresie letnim, co wpływa korzystnie na komfort mieszkańców.

Całkowity koszt realizacji tych nasadzeń, wliczając roczną pielęgnację, wyniósł około 18 tysięcy złotych. Część kosztów pielęgnacji została pokryta z funduszy Rady Osiedla Święty Łazarz.

 

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.