“Wytchnienie” podczas 11. Poznań Design Festiwal

Pod hasłem “Wytchnienie” rusza 11. edycja Poznań Design Festiwalu, która w tym roku skupi się na eksploracji miejskich przestrzeni sprzyjających odpoczynkowi. Organizatorzy zaplanowali wydarzenie w dwóch odsłonach: letniej i jesiennej. Pierwsza część festiwalu odbędzie się w lipcu i sierpniu, a jego kontynuacja nastąpi w październiku.

 

Lipiec i sierpień przyniosą mieszkańcom Poznania szereg warsztatów, podczas których uczestnicy będą mieli okazję przetestować wytypowane miejsca odpoczynku. Badania te prowadzone są przez studentów Politechniki Poznańskiej, którzy zbadają zarówno oczywiste miejsca, jak parki miejskie, jak i mniej znane tereny, takie jak okolice Wartostrady czy Malty.

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jakie kryteria powinny spełniać przestrzenie sprzyjające wytchnieniu. Zebrane dane zostaną przedstawione jesienią podczas drugiej odsłony festiwalu.

W trakcie lipcowych warsztatów, które odbędą się między 9 a 17 lipca, uczestnicy będą mogli odkryć różnorodne aspekty miejskiego odpoczynku:

  • Wytchnienie z Rusałką (9 lipca): Julia Kończak poprowadzi wieczorny spacer, podczas którego uczestnicy będą mogli odpocząć w otoczeniu natury.
  • Ile dźwięków mieści miasto? (10 lipca): Dominika Dopierała zaprosi uczestników do odkrywania miejskich dźwięków i ich wpływu na nasze samopoczucie.
  • Spacer po wytchnienie (11 lipca): Natalia Adamczyk zaprezentuje miejską wersję kąpieli leśnych, skupiając się na redukcji stresu w zielonych przestrzeniach.
  • Ciało – przestrzeń (17 lipca): Magdalena Szewciów poprowadzi warsztaty poświęcone relacji ciała z miejską przestrzenią poprzez ruch i oddech.

Podczas festiwalu uczestnicy będą również badać, jak technologia może wspierać tworzenie harmonijnych przestrzeni miejskich. Zostaną przedstawione przykłady z różnych krajów, takich jak USA, Chiny, Francja i Włochy, gdzie projektowane są innowacyjne przestrzenie odpoczynku.

Kulminacją festiwalu będą październikowe wydarzenia, które odbędą się między 25 a 27 października. W programie znajdą się wystawy, prezentacje i wykłady gości z Polski oraz z zagranicy. Wśród nich znajdzie się prelekcja projektantki przestrzeni Jo Jurga oraz wystawy takie jak “Strefy wytchnienia”, “Re_set” autorstwa Agaty Kiedrowicz i Jagody Valkov, oraz “Inner nature”.

Poznań Design Festiwal to nie tylko okazja do odkrywania nowych form miejskiego odpoczynku, ale również do udziału w dialogu na temat tego, jak przemyślane projektowanie przestrzeni może wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej wydarzenia.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.