Zbigniew Wodecki i Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania uhonorowani w przestrzeni miejskiej

W Poznaniu pojawią się nowe nazwy skwerów i ulic, upamiętniające zarówno wybitnych artystów, jak i lokalne organizacje. Podczas ostatniej sesji miejskiej radni zatwierdzili szereg uchwał dotyczących tych zmian, przyczyniając się do wzbogacenia przestrzeni publicznej miasta.

 

Jednym z nowych skwerów jest ten nazwany na cześć Zbigniewa Wodeckiego, znanego piosenkarza i kompozytora. Artysta, którego utwory takie jak “Chałupy Welcome to” czy “Lubię wracać tam, gdzie byłem” stały się ponadczasowymi przebojami, będzie miał swój skwer na Łacinie. To miejsce wpisuje się w szereg ulic upamiętniających innych znakomitych muzyków, w tym Czesława Niemena, Annę Jantar i Grzegorza Ciechowskiego. Wodecki miał bliski związek z Poznaniem, gdzie w latach 70. występował w Orkiestrze Polskiego Radia i Telewizji oraz w kabaretowych programach Zenona Laskowika.

Drugim nowym skwerem jest ten dedykowany Towarzystwu Miłośników Miasta Poznania (TMMP). Usytuowany w pobliżu ulic Działowej, Świętego Wojciecha i Księcia Józefa, skwer znajduje się niedaleko Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan, gdzie spoczywa Cyryl Ratajski, jeden z inicjatorów powstania TMMP. Organizacja, założona w 1922 roku, od lat angażuje się w szerzenie wiedzy o Poznaniu i wspiera jego kulturalny rozwój. W 2022 roku, w setną rocznicę istnienia, TMMP zostało uhonorowane Srebrną Pieczęcią Miasta Poznania.

Nowe nazwy pojawiły się także na mapie poznańskich ulic. Na Łazarzu, ulica odchodząca od ul. Jana Matejki otrzymała nazwę ul. Kawaleryjskiej, a w rejonie ulic Ułańskiej i Grunwaldzkiej powstała ul. Szwadronowa. Nazwy te nawiązują do historycznych koszar i obecności 15. Pułku Ułanów Poznańskich, który stacjonował w tym rejonie w okresie międzywojennym.

Na Ławicy również doszło do zmian. Droga wewnętrzna w pobliżu ul. Witnickiej, sąsiadująca z terenami leśnymi, została nazwana ul. Pod Lasem. W tej okolicy pojawiły się także ulice Śpiewu Ptaków i Pośród Drzew, które harmonijnie wkomponowują się w naturalny krajobraz.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.