UFO nad Poznaniem? Co poznaniacy widzieli wieczorem na niebie?

„Ufo”, „statek kosmiczny” – to często pojawiające się odpowiedzi na pytanie o to, co wczoraj wieczorem pojawiło się na poznańskim niebie. Nietypowy kształt i oświetlenie wzbudziło zainteresowanie poznaniaków. Co to było?

 

Nie ufo, nie inwazja kosmitów i nie super drony szpiega, a rakieta Ariane 6 była widoczna we wtorkowy wieczór nad Polską.

Rakieta wystartowała o godzinie 21:00 z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej, a nad Polską przelatywała około 2 godziny później. Jak powstały nietypowe „ślady światła” tworząc dziwny kształt na niebie? To efekt deorbitacji, którą wyjaśnił Zbyszek Zając z Nocnego Nieba:

„Podczas deorbitacji rakieta lub jej elementy muszą zmniejszyć swoją prędkość orbitalną, aby wejść w atmosferę ziemską pod odpowiednim kątem. W tym celu silniki rakietowe są uruchamiane, co powoduje emisję gazów wylotowych. Po wykonaniu manewru deorbitacyjnego rakieta lub jej fragmenty zaczynają wchodzić w gęstsze warstwy atmosfery, co powoduje tarcie i dalsze spalanie resztek paliwa, co może również przyczynić się do tworzenia widocznych śladów.” – wyjaśnia

Jak dodaje, ślady widoczne są zwłaszcza nad ranem i w nocy, gdy światło słoneczne oświetla je z różnych stron, przez co powstają ciekawe kształty i efekty wizualne.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.