Na placu Kolegiackim pojawiła się wystawa poświęcona historii dożynek w Poznaniu, a jest to już trzydzieści lat wspólnych zabaw i uroczystości organizowanych z myślą o ludziach, dzięki którym mieszkańcy miast codziennie mają jedzenie na stołach.
– Trzeba pamiętać, że Poznań rozrastał się od centrum w stronę obecnych dzielnic peryferyjnych. Przedtem to były wsie, jak np. Spławie, Minikowo, Garaszewo, Morasko i Naramowice. To były tereny typowo rolnicze. Teraz oczywiście są to przede wszystkim tereny mieszkaniowe, natomiast trzeba powiedzieć, że w Poznaniu jest ponad 7,5 tys. ha gruntów rolnych i prawie 800 gospodarstw rolnych. Czasami jest to więcej niż w niejednej gminie wiejskiej – mówił wiceprezydent Jędrzej Solarski na konferencji prasowej zorganizowanej na placu Kolegiackim.
W Poznaniu najczęściej uprawia się żyto, pszenicę, jęczmień, owies i kukurydzę. Zdaniem Gerarda Hajgelmana, zastępcy dyrektora Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania, rolnictwo nie przechodzi kryzysu – liczba rolników w stolicy Wielkopolski od lat utrzymuje się na tym samym poziomie, a plony z tegorocznego lata dorównują zeszłorocznym zbiorom.
Jest zatem, z czego się cieszyć i co świętować. W tym roku dożynki odbędą się w sobotę, 7 września, a rozpocznie je msza święta o godzinie 12:00 w Kościele św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej 7. Po mszy z tego miejsca wymaszeruje korowód dożynkowy, na którego czele znajdzie się Orkiestra Miasta Poznania. Korowód przejdzie ul. Śniadeckich, po czym skręci w ul. Parkową, aby zakończyć przemarsz w parku Wilsona, który po raz kolejny będzie gościł uczestników poznańskich dożynek.
O godzinie 14:00 obrzęd dożynkowy razem z włodarzami Miasta i Zespołem Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej „Poligrodzianie” poprowadzą tegoroczni gospodarze dożynek – państwo Kaczmarek z Moraska, posiadający gospodarstwo rolne o powierzchni 400 ha, z czego 100 ha znajduje się na terenie Poznania, a pozostała część w gminie Oborniki.
Od trzech lat tradycją jest, że Miasto organizuje dożynki wspólnie z Cechem Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, dlatego po obrzędzie dożynkowym rozpocznie się część obchodów związana ze Świętem Chleba.
Podczas uroczystości swoje pokazy artystyczne zaprezentują zespoły Czysta Energia, jazzband Drogi Krajowe oraz dobrze znany, poznański Kabaret Czesuaf. Dożynki zakończy występ Kasi Wilk, która razem z pochodzącym z Poznania raperem Mezo nagrała wielkie przeboje „Sacrum” i „Ważne”.
Ponadto już od godziny 11:00 w parku będzie działała strefa z animacjami dla dzieci. Teatr Mozaika przygotował specjalnie dla nich przedstawienie zatytułowane „Poznań Poznań”. Goście dożynek będą mogli również zwiedzać schron w parku Wilsona (wejścia o godzinach: 11:00, 12:00 i 13:00) oraz Palmiarnię Poznańską o godzinie 12:00. Przygotowano także konkursy z wiedzy o gwarze poznańskiej, piekarstwie i smakach powiatu poznańskiego.
Tego dnia w parku pojawią się również stoiska z regionalnymi produktami i daniami:
– Będzie można zobaczyć, jak produkuje się kiełbasę białą parzoną wielkopolską, a następnie ją skosztować – zapowiada Gerard Hajgelman.
Na uczestników będzie też czekać Wioska Ginących Zawodów, obrazująca, na czym polegały dawne rzemiosła. Miejskie Dożynki i Święto Chleba zakończą się o 21:00.