Tegoroczna edycja OFF Jeżyce potrwa od środy 4 września do niedzieli 8 września. Festiwal dzieli się na dwie części. W ramach pierwszej uczestnicy będą mogli wziąć udział w seansach kina plenerowego, odbywających się od czwartku do soboty, codziennie o godzinie 19:00, na dziedzińcu Szkoły Podstawowej nr 36 przy ul. Słowackiego 54/56. Będzie można wtedy zobaczyć nagradzane na festiwalach filmy: „Komedianci debiutanci”, „Ból i blask” oraz „Piosenki o miłości”. Druga to organizowany przez OFF Jeżyce konkurs na wideowiersz. Czym charakteryzuje się ten stosunkowo nowy gatunek?
– To jest taka forma, w której łączymy słowo z jego wizualną interpretacją. Nie może istnieć on tylko w wersji audio, musi być w jakiś sposób wzmocniony przekazem wizualnym, obrazem. To może być interpretacja wiersza, która będzie w jakiś sposób korespondowała z nim, ale może też być bardzo daleka – wyjaśniła Dagmara Świerkowska z Fundacji KulturAkcja „Hej Poznań”.
Konkurs ma dwie kategorie: na najlepszą
– To są filmy krótkometrażowe, trwające najczęściej od trzech do czterech minut, więc możemy ich pokazać wiele. Ich projekcie będą odbywały się codziennie. W ten sposób kontynuujemy jeżycką ideę spotkania z alternatywną kulturą filmową. Kiedyś pokazywaliśmy teledyski, teraz postawiliśmy na wideowiersze – tłumaczy Dagmara Świerkowska.
Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem „Mów mi”, które można odnieść zarówno do słowa, jak i filmowego poruszenia (angielska wymowa: „move me”), czy też po prostu do filmu przez podobne brzmienie („movie”).
Prowadząca „Hej Poznań”, Joanna Sobocińska-Korczak, zapytała swoją gościnię, dla kogo tak naprawdę jest festiwal OFF Jeżyce:
– Przede wszystkim dla osób, które interesują się kinem krótkometrażowym, ponieważ jest to forma nietypowa i mało rozpowszechniona. Nie ma zbyt wielu festiwalu skoncentrowanych typowo na wideowierszach, a ta forma od czasu pandemii jest dość często wykorzystywana przez twórców zajmujących się słowem. OFF Jeżyce są oczywiście także dla wszystkich mieszkańców miasta, którzy chcieliby zobaczyć, jak wyglądają takie wideowiersze.
W ramach festiwalu odbędą się również warsztaty z tworzenia krótkich form filmowych, z kreatywnego pisania oraz zajęcia specjalnie dla dzieci. Obowiązują na nie zapisy, jednak jak informuje Dagmara Świerkowska, są jeszcze wolne miejsca. Wystarczy skontaktować się z organizatorami, pisząc na ich adres mailowy: [email protected].