Pomnik Wypędzonych Wielkopolan, autorstwa pracowni Karola Badyny, powstał w wyniku konkursu, w którym wybrano projekt najlepiej oddający tragiczne doświadczenia przesiedlonych. Monument przedstawia tłoczące się na ograniczonej przestrzeni sylwetki ludzi w różnym wieku, symbolizując zarówno stan psychiczny osób zmuszonych do nagłego opuszczenia swoich domów, jak i koszmar deportacji w zatłoczonych wagonach towarowych. Rzeźba ma być symbolicznym hołdem dla tysięcy Wielkopolan, którzy w czasie wojny zostali brutalnie wyrwani ze swojego codziennego życia i przymusowo wysiedleni.
– Pomnik już stoi w swoim docelowym miejscu. Obecnie zajmujemy się zagospodarowaniem terenu wokół niego, w tym budową dojścia z parku i schodów od strony chodnika – informuje Tomasz Płóciniczak, wiceprezes Poznańskich Inwestycji Miejskich.
Teren wokół pomnika zostanie również oświetlony oraz obsadzony zielenią.
Prace obejmują również zabezpieczenie pomnika przed ewentualnymi aktami wandalizmu. Nakładana jest specjalna powłoka antygraffiti, która ma chronić monument przed zniszczeniami. Zakończenie wszystkich robót budowlanych i porządkowych planowane jest na jesień, kiedy to odbędzie się oficjalne odsłonięcie pomnika.
Przed rozpoczęciem budowy przeprowadzono badania archeologiczne, ponieważ teren, na którym znajduje się pomnik, podlega ochronie konserwatorskiej. W przeszłości znajdowały się tam zarówno fortyfikacje, jak i cmentarz. Badania te były niezbędne, by upewnić się, że prace budowlane nie naruszą historycznej tkanki tego miejsca.