Chirurgia minimalnie inwazyjna w leczeniu nowotworów regionu głowy i szyi.

Głowa i szyja są regionami szczególnie wyeksponowanymi na widok publiczny w życiu codziennym. Interwencje chirurgiczne w tych okolicach z pozostawieniem widocznych zmian bliznowatych mogą w istotny sposób wpływać negatywnie na samoocenę i pewność siebie osób poddanych takiemu leczeniu. W konsekwencji mogą prowadzić do zaburzeń emocjonalnych takich jak depresja a także ograniczenia kontaktów towarzyskich a nawet spotkań z najbliższą rodziną.

Nowoczesne techniki operacyjne oparte przede wszystkim na dostępach endoskopowych pozwalają u wielu pacjentów leczonych chirurgicznie z powodu nowotworów głowy i szyi  uniknąć tzw. dostępów zewnętrznych, wymagających nacinania skóry, a jednocześnie pozwalają  na zachowaniem tzw. czystości onkologicznej czyli  radykalne usunięcie guza z marginesem zdrowych tkanek.

Techniki minimalnie inwazyjne stosowane w leczeniu operacyjnym nowotworów głowy i szyi to: endoskopowa chirurgia laserowa krtani, chirurgia endoskopowa jamy nosowej, zatok przynosowych i podstawy  czaszki wspomagana neuronawigacją oraz chirurgia robotowa z wykorzystaniem sytemu Da Vinci.

Przez ustna chirurgia laserowa krtani umożliwia precyzyjne i radyklane usunięcie wczesnych postaci raka krtani. Zestaw operacyjny składa się z lasera CO2 połączonego z wysokiej klasy mikroskopem operacyjnym dającym doskonałą wizualizację pola operacyjnego pozwalającą na precyzyjne usunięcie guza i kontrolę krwawienia. Większość pacjentów może opuścić szpital następnego dnia po operacji. W przypadku operacji otwartej leczenie szpitalne trwa zwykle kilka a czasami nawet kilkanaście dni.

Endoskopowa chirurgia zmian nowotworowych jamy nosowej , zatok przynosowych i podstawy czaszki pozwala zaoszczędzić operowanym rozległych cięć w centralnej części twarzy i związanych z tym widocznych blizn pooperacyjnych. Tego typu zabiegi wykonuje się poprzez jamę nosową korzystając z endoskopów zespolonych z torem wizyjnym wysokiej rozdzielczości. Zastosowanie podczas takich zabiegów wspomagania tzw. neuronawigacją, która prezentuje położenie narzędzia w polu operacyjnym na tle badania obrazowego ( na przykład tomografii komputerowej ) pozwala nie tylko radykalnie usunąć zmianę nowotworową ale istotnie zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań takich jak uszkodzenie nerwu wzrokowego, mózgowia czy też masywnego krwawienia. 

Chirurgia robotowa z wykorzystaniem Systemu Da Vinci w leczeniu nowotworów głowy i szyi to najnowsza z małoinwazyjnych metod terapeutycznych wprowadzonych w naszym kraju. Chirurgia ta jest dedykowana pacjentom ze zmianami nowotworowymi w obrębie gardła środkowego, dolnego oraz górnego piętra krtani a także ze zmianami nowotworami tarczycy. Przez ustna chirurgia robotowa z wykorzystaniem systemu  Da Vinci to nowoczesna metoda operacyjnego leczenia nowotworów regionu głowy i szyi, pozwalająca chirurgom uzyskać bardzo dobry wgląd w pole operacyjne. Dzięki temu, możliwe jest niezwykle precyzyjne usunięcie guza, z zachowaniem odpowiedniego marginesu zdrowych tkanek i zdecydowane zmniejszenie urazu około operacyjnego. Operacje nową techniką   umożliwiają poprawę jakości życia pacjenta po leczeniu  i jednocześnie zapewniają poprawę wyników leczenia onkologicznego. Zastosowanie chirurgii robotowej w wielu przypadkach pozwala uniknąć leczenia uzupełniającego: radioterapii lub chemioterapii. W przypadku chirurgii tarczycy dostęp robotowy np. od strony dołu pachowego pozwala na całkowite wyeliminowanie cięć w obrębie skóry szyi i doskonałe efekty kosmetyczne z zachowaniem radykalności leczenia z dostępu zewnętrznego.

Pierwszy w Polsce zabieg z wykorzystaniem systemu Da Vinci Xi u chorego z nowotworem regionu głowy i szyi wykonał w dniu 27.03.2019 Profesor Wojciech Golusiński wraz ze zespołem Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Dzięki postępowi technologicznym i szerokiemu wprowadzeniu zaawansowanych  technik optycznych i cyfrowych z prezentacja obrazu  HD, 4K oraz 3D chirurgia minimalnie inwazyjna należy do standardowych procedur stosowanych w referencyjnych ośrodkach klinicznych w naszym kraju. Zabiegi minimalnie inwazyjne dają szanse pacjentom na lepszy efekt czynnościowy i związaną z tym lepszą jakość życia, mniejszy uraz okołooperacyjny ze zdecydowanie mniejszą utratą krwi, krótszy czas hospitalizacji obniżający całkowity koszt leczenia i pozwalają uzyskać doskonały efekt kosmetyczny.

 W przyszłości techniki minimalnie inwazyjne będą obejmowały około 80% procedur zabiegowych wykonywanych u chorych z nowotworami głowy i szyi.

Chirurgia robotowa – operacja tarczycy, ramiona robota Da Vinci Xi.

Chirurgia robotowa – Profesor Wojciech Golusiński przy konsoli  operacyjnej kontrolującej pracę ramion robota Da Vinci Xi.