Centrum Nauki Wyobraźnia ma nową wystawę

Zachęceni sukcesem dotychczasowej wystawy, organizatorzy postanowili ją wzbogacić o nowe eksponaty i przyrządy do eksperymentów. W środku Centrum Nauki Wyobraźnia stanęły m.in. planetarium i eksponaty wymarłych zwierząt.

 

W październiku ubiegłego roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich powstało Centrum Nauki Wyobraźnia, którego główną atrakcją była wystawa poświęcona optyce i innym zjawiskom fizycznym. Pomysł okazał się ogromnym sukcesem. 

– Wystawę odwiedziło w ciągu 10 miesięcy blisko 30 tys. osób – mówi Łukasz Wołonkiewicz, dyrektor grupy produktów Grupy MTP.

Teraz Centrum Nauki Wyobraźnia szykuje ponowne otwarcie wystawy, tym razem wzbogaconej o nowe eksponaty. Czego można się spodziewać? 

– Oprócz fizyki, która była na naszej wystawie w zeszłym roku i pozostaje nadal w postaci najlepszych eksponatów, rozbudowaliśmy się o ogromną kolekcję biologiczną – zapowiadał w trakcie konferencji prasowej dr hab. inż. Marcin Śmiglak, wiceprezes zarządu Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, będącego współorganizatorem wystawy. 

Eksponaty biologiczne zapewnił Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

– Te skarby zwykle służą do edukacji naszych studentów. Tym razem wszyscy będą mieli okazję je obejrzeć – mówi dr hab. Szymon Konwerski, kierownik Zbiorów Przyrodniczych Wydziału Biologii UAM. 

W sumie w Centrum Nauki Wyobraźnia znajdą się cztery ścieżki edukacyjne. W sekcji „Bujanie w odbiciach” będzie można samodzielnie przeprowadzać eksperymenty z użyciem zwierciadeł, soczewek i światła. Dla najmłodszych przygotowana została ścieżka „Dziecięca wyobraźnia”, wyposażona w tysiące klocków oraz rozmaite krzyżówki i łamigłówki. Na ścieżce „Misja kosmos” będzie można z kolei usłyszeć dźwięki wszechświata oraz poznać narzędzia używane do eksploracji kosmosu. Ponadto na środku Centrum Nauki Wyobraźnia stanęło planetarium – nowoczesna kopuła z systemem 360°, symulująca niebo ze wszystkimi jego atrakcjami, w tym spadającymi gwiazdami.

Ostatnią ścieżką jest „Labirynt ewolucji” z eksponatami Wydziału Biologii UAM. 

– Składa się na nią bardzo dużo wyjątkowych artefaktów, które przeprowadzają przez całą ewolucję świata żywego – informuje prof. UAM dr hab. Justyna Wiland-Szymańska, dyrektor Ogrodu Botanicznego UAM. 

Jak mówią organizatorzy wystawy, zależy im na edukowaniu poprzez dawanie możliwości eksperymentowania i doświadczania na własnej skórze tego, o czym często można przeczytać jedynie w szkolnych podręcznikach. 

Centrum Nauki Wyobraźnia zlokalizowane jest w Pawilonie 1 Międzynarodowych Targów Poznańskich. Nowa wystawa dostępna będzie od soboty, 28 września. Oglądać ją będzie można od wtorku do piątku od godziny 8:00 do 15:00, a w weekendy od 10:00 do 18:00. Możliwe jest zarówno zwiedzanie indywidualne, jak i w grupach zorganizowanych, pod opieką edukatorów.