Rusza obowiązkowa deratyzacja

Rozpoczyna się obowiązkowa deratyzacja w Poznaniu. Oznacza to obowiązki dla właścicieli i zarządców nieruchomości, a także zalecenia dla właścicieli zwierząt domowych.

Celem deratyzacji odbywającej się dwa razy w roku w całym mieście jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, które są przenoszone przez szczury i myszy. Akcja prowadzona jest przede wszystkim w budynkach wielolokalowych, punktach gastronomicznych, obiektach handlowych i targowiskach, a więc tam, gdzie może znajdować się jedzenie. Jednocześnie prowadzona jest w szpitalach, placówkach oświatowych, hotelach, żłobkach, domach pomocy społecznej i innych obiektach, w których prowadzone jest zbiorowe żywienie lub działalność związana ze zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów.

We wszystkich tych miejscach, przez cały miesiąc zarządcy i właściciele nieruchomości objęci są dodatkowymi obowiązkami. W dniu rozpoczęcia akcji muszą wyłożyć trutki, a następnie przez cały miesiąc monitorować ich ilość i ewentualnie dokładać kolejne. Przed rozpoczęciem akcji musieli dokonać napraw wszelkich dziur, otworów i szczelin, którymi mogłyby przemieszczać się gryzonie.

W pobliżu wyłożonych trutek należy umieścić napisy ostrzegawcze. Martwe gryzonie należy na bieżąco usuwać.

Rodzice dzieci, a także właściciele psów i kotów wychodzących powinni zwrócić szczególną uwagę, by ich podopieczni nie mieli kontaktu z substancją.

Przez cały miesiąc straż miejska oraz pracownicy sanepidu będą kontrolować miejsca, w których musi być przeprowadzona deratyzacja.