Historia Halloween zaczyna się od starożytnego celtyckiego święta Samhain, obchodzonego w noc z 31 października na 1 listopada. Celtowie wierzyli, że w tę noc granica między światem żywych a światem zmarłych jest najcieńsza, a duchy mogą wracać na ziemię. By odstraszyć złe duchy, palili ogniska i nosili maski, wierząc, że w ten sposób zmyli duchy i unikną ich gniewu. Rytuały związane z Samhain obejmowały również wróżby oraz składanie ofiar, mających zapewnić pomyślność w nadchodzącym roku.
Wraz z ekspansją chrześcijaństwa w Europie, kościół katolicki próbował przejąć lub dostosować pogańskie obrzędy. W VIII wieku papież Grzegorz III ustanowił dzień 1 listopada jako Dzień Wszystkich Świętych, który miał uczcić pamięć zmarłych i świętych. W wigilię tego dnia, 31 października, obchodzono Wigilię Wszystkich Świętych, znaną jako All Hallows’ Eve, która z czasem stała się Halloween. W średniowieczu zwyczaj nakłaniał ludzi do odwiedzania domów sąsiadów w zamian za „ciasta dla dusz”, co przypomina dzisiejsze tradycje „cukierek albo psikus”.
Halloween dotarło do Ameryki wraz z imigrantami z Irlandii i Szkocji w XIX wieku, którzy przywieźli ze sobą swoje wierzenia i tradycje. W USA święto szybko nabrało popularności, a zwyczaj przebierania się i zbierania słodyczy zaczął być powszechny w latach 30. XX wieku. Tradycja ta ewoluowała, a wydrążona dynia, zwana „Jack-o’-lantern”, stała się jednym z symboli Halloween. Dynie są rzeźbione w różne straszne miny, a w środku umieszcza się świecę, która symbolizuje złe duchy.
Dziś Halloween to jedno z najbardziej rozpoznawalnych świąt w kulturze popularnej, obchodzone głównie w krajach anglosaskich, ale zyskujące popularność także w innych częściach świata, w tym w Polsce. Dzieci i dorośli przebierają się w kostiumy, często inspirowane postaciami z horrorów, uczestniczą w imprezach i dekorują domy tematycznymi ozdobami. W wielu miastach odbywają się parady Halloween, a samorządy i organizacje organizują imprezy związane z tym świętem.
Halloween wciąż jest pełne symboliki związanej z życiem i śmiercią. Dla niektórych ma także wymiar duchowy, przypominający o przemijaniu i kruchości życia. Symbolika święta obejmuje duchy, demony, czarownice, nietoperze i koty, a także dynie i czaszki, co tworzy mroczną, ale fascynującą atmosferę.
Mimo że Halloween wywodzi się z dawnych rytuałów i wierzeń, dzisiaj jest przede wszystkim okazją do dobrej zabawy i wyrażenia kreatywności.