Historia prestiżowego wydarzenia rozpoczęła się w 2018 roku. Pomysłodawcą jest prof. Marek Gandecki, który wspólnie z Pankiem i grupą wolontariuszy stworzył formułę łączącą konkurs z elementami edukacji i promocji muzyki chóralnej.
– „Pierwsza edycja była dość skromna, ale od początku mieliśmy wizję dużego wydarzenia, które stanie się miejscem spotkań dla najlepszych polskich chórów” – wspomina Krzysztof Panek.
W tym roku program wydarzenia (29 listopada – 1 grudnia) obejmuje aż cztery główne elementy. Najważniejszym z nich jest sam konkurs, który odbędzie się w niedzielę w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Jak podkreśla Panek, to wydarzenie, które gromadzi nie tylko artystów, ale i szeroką publiczność.
– „Aula UAM pomieści tysiąc osób, a przesłuchania będą dostępne również w transmisji online, co pozwoli każdemu wziąć udział w tym niezwykłym święcie muzyki”.
Obok konkursu ważną część programu stanowią koncerty towarzyszące i specjalne, które już trwają. W tym roku aż 33 chóry wystąpią w 11 koncertach towarzyszących, które odbywają się w różnych miejscach w Poznaniu przez cały tydzień poprzedzający finał. Podczas koncertów specjalnych publiczność będzie miała okazję zobaczyć m.in. niemiecki zespół wokalny Siela, który wystąpi w piątkowy wieczór w Auli Nowej Akademii Muzycznej.
– „To będzie prawdziwa uczta dla zmysłów, bo ich występy to nie tylko śpiew, ale także performance” – zapowiada dyrektor organizacyjny wydarzenia.
Edukacja i wspólne muzykowanie to kolejne filary Grand Prix. W sobotę odbędą się warsztaty wokalne, które są otwarte dla wszystkich – nawet tych, którzy nigdy wcześniej nie śpiewali.
– „Zapraszamy każdego, kto chce spróbować swoich sił i zobaczyć, jak pracuje głos” – zachęca Panek.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, co czyni Grand Prix dostępnym dla szerokiej publiczności. Informacje o harmonogramie można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia oraz na jego profilu na Facebooku.
– „To wyjątkowe wydarzenie dla Poznania i dla całej Polski. Wielu kompozytorów i dyrygentów planuje swój czas tak, by uczestniczyć w Grand Prix, bo to nie tylko konkurs, ale i miejsce spotkań” – podkreśla Panek.
Grand Prix Polskiej Chóralistyki to niepowtarzalna okazja, by odkryć piękno muzyki chóralnej i doświadczyć magii wspólnego muzykowania. Wydarzenie zaplanowane na najbliższy weekend to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego miłośnika muzyki.