Elektroniczny system opłat na A2 jeszcze w tym miesiącu. Jak z niego korzystać?

Od połowy stycznia 2025 roku kierowcy korzystający z odcinka autostrady A2 między Poznaniem a Koninem będą mogli skorzystać z nowoczesnej formy opłaty za przejazd – videotollingu. System oparty na technologii rozpoznawania tablic rejestracyjnych ma na celu usprawnienie ruchu oraz zwiększenie wygody użytkowników.

 

Videotolling to rozwiązanie, które eliminuje konieczność zatrzymywania się przy bramkach w celu płatności. Kamery rozmieszczone na specjalnie oznaczonych pasach rejestrują tablice pojazdów, a opłata jest automatycznie pobierana z konta użytkownika. Aby skorzystać z tej usługi, wystarczy zarejestrować swój pojazd w aplikacji Autopay i aktywować funkcję videotollingu.

Nowy system będzie dostępny na wybranych punktach poboru opłat:

  • Nagradowice (181 km A2)
  • Słupca (228 km A2)
  • Lądek (238 km A2)

Kierowcy, którzy zdecydują się na korzystanie z videotollingu, muszą wybrać odpowiednio oznaczone pasy ruchu przy bramkach, gdzie widoczne będą symbole kamery oraz przekreślonego kasjera.

System videotollingu, wdrażany przez Autostradę Wielkopolską, jest zgodny z europejskimi standardami i podobnymi rozwiązaniami stosowanymi na innych płatnych drogach w Polsce, takich jak autostrady A1 i A4. Jak podkreśla Paweł Struski, członek zarządu Autostrady Wielkopolskiej, to krok w stronę dostosowania systemu opłat do rosnących oczekiwań użytkowników.

– „Dzięki videotollingowi przejazd autostradą stanie się szybszy i bardziej komfortowy. Rozwiązanie to pozwoli zredukować czas oczekiwania na bramkach, co jest szczególnie istotne na ruchliwych trasach” – mówi Struski.

Videotolling będzie funkcjonował na odcinku między Poznaniem a Koninem, ponieważ na innych fragmentach A2 obowiązują różne systemy opłat. Na przykład odcinek Świecko – Nowy Tomyśl jest rozliczany w systemie zamkniętym, z którego wpływy trafiają do budżetu państwa, podczas gdy między Nowym Tomyślem a Koninem opłaty są pobierane przez koncesjonariusza.

Rafał Popowski, menedżer ds. ruchu w Autostradzie Wielkopolskiej, wyjaśnia:

– „Ze względu na różnice w systemach rozliczeniowych, videotolling mógł zostać wprowadzony jedynie na wschodniej części autostrady, gdzie działają punkty w Nagradowicach, Słupcy i Lądku.”

Aby skorzystać z videotollingu, należy:

  1. Pobrać aplikację Autopay lub zarejestrować się na stronie internetowej operatora.
  2. Założyć konto, podając swoje dane i numer rejestracyjny pojazdu.
  3. Dodać metodę płatności, np. kartę kredytową.
  4. Aktywować usługę videotollingu.

Po rejestracji system automatycznie obciąży konto użytkownika za każdy przejazd.

Kierowcy, którzy preferują tradycyjne formy płatności, takie jak gotówka czy karty płatnicze, nadal będą mogli z nich korzystać. Wystarczy wybrać pas ruchu bez oznaczeń videotollingu.

Autostrada Wielkopolska prowadzi rozmowy z Ministerstwem Infrastruktury w sprawie rozszerzenia videotollingu na odcinek Świecko – Nowy Tomyśl. Jeśli plany zostaną zrealizowane, nowy system obejmie całą długość koncesyjnych fragmentów A2.