W kameralnej atmosferze jubilatka przyjmowała życzenia od przedstawicieli władz oraz zaproszonych gości. Słowa uznania skierowali do niej m.in. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, Karolina Fabiś-Szulc, wicewojewoda, oraz Jan Grabkowski, starosta poznański.
– Zawsze stała Pani po właściwej stronie – po stronie potrzebujących, po stronie wolności i demokracji. Jest zatem Pani rzeczniczką tych, którzy walczą o godność, sprawiedliwość, lepszą przyszłość oraz niezastąpioną opiekunką pamięci o tragicznych i jednocześnie chwalebnych dniach Poznańskiego Czerwca 1956 roku – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. – Życzę zdrowia, pogody ducha, wielu radości oraz życzliwości ze strony otaczających Panią ludzi. Niech nasza ogromna wdzięczność, szacunek i sympatia stanowią dla Pani podporę w dalszej, życiowej drodze!
Do życzeń dołączyli przedstawiciele muzeum oraz uczniowie wielkopolskich szkół, którzy przygotowali specjalną multimedialną prezentację, wyrażając w ten sposób swoje uznanie dla bohaterki tamtych wydarzeń.
Aleksandra Banasiak zapisała się na kartach historii jako „siostra Awana”, która 28 czerwca 1956 roku, podczas robotniczych wystąpień w Poznaniu, ryzykowała życie, ratując rannych. Tego dnia, będąc na wolnym, przypadkowo dołączyła do robotniczego pochodu, a po powrocie do szpitala odpowiedziała na wołania o pomoc. Wychodziła na ulicę, by opatrywać rannych, mimo trwającej strzelaniny. Sama również została lekko ranna.
Jej odwaga i zaangażowanie nie skończyły się tamtego dnia. We wrześniu 1956 roku złożyła zeznania w procesie uczestników protestów, wskazując, że to funkcjonariusze bezpieczeństwa rozpoczęli strzelaninę.
Przez wiele lat Aleksandra Banasiak pracowała jako oddziałowa w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Po przejściu na emeryturę w latach 90. aktywnie działała na rzecz pamięci o Poznańskim Czerwcu, obejmując funkcję prezeski Stowarzyszenia „Poznański Czerwiec 56”. Obecnie pełni rolę honorowej przewodniczącej tej organizacji.
Za swoje zasługi została wielokrotnie uhonorowana. W 2005 roku otrzymała Medal Florence Nightingale – jedno z najwyższych wyróżnień w dziedzinie pielęgniarstwa, a także Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
Aleksandra Banasiak to nie tylko świadek, ale także bohaterka, której działania podczas Poznańskiego Czerwca 1956 roku stały się symbolem odwagi, empatii i poświęcenia dla drugiego człowieka. Jej 90. urodziny były okazją do przypomnienia o jej niezwykłym życiu oraz o roli, jaką odegrała w trudnych momentach polskiej historii.