„Przechadzki po mieście” to cykl bezpłatnych wycieczek organizowanych przez doświadczonych przewodników z Koła PTTK w Poznaniu. Spacerom towarzyszą interesujące opowieści oraz piękne widoki, które przyciągają uczestników w każdym wieku.
W ubiegłym roku przechadzki przyciągnęły ponad 4 tysiące uczestników.
Wycieczki prowadzone są przez przewodników, którzy nie tylko posiadają ogromną wiedzę, ale również potrafią w interesujący sposób przekazać informacje o historii i kulturze miasta. Udział w spacerach jest darmowy i otwarty dla wszystkich – zarówno dla mieszkańców Poznania, jak i dla turystów odwiedzających stolicę Wielkopolski.
Przewodnicy PTTK nie ograniczają się jedynie do centrum miasta. Program „Przechadzek po mieście” obejmuje także mniej znane rejony Poznania, w tym okoliczne tereny zielone oraz miejsca o dużej wartości historycznej i przyrodniczej.
Tegoroczna edycja obejmuje aż 22 tematyczne spacery, które odbywać się będą od marca do czerwca 2025 roku. Pierwsze spotkanie zaplanowano na 2 marca. Uczestnicy poznają tajemnice Starego Rynku i historie zapisane na jego tablicach.
W programie znalazły się również spacery po historycznych dzielnicach miasta, takich jak Winiary czy Jeżyce, a także wycieczki poświęcone ważnym postaciom, jak Cyryl Ratajski, czy tematyce związanej z wydarzeniami historycznymi, np. Powstaniem Poznańskim 1956 roku.
Na uwagę zasługują również mniej oczywiste tematy, jak „Poznańskie afery”, „Żydowski Poznań” czy „Jeżycka secesja dla początkujących”. Spacery będą okazją nie tylko do zgłębienia wiedzy, ale także do spędzenia czasu na świeżym powietrzu w gronie pasjonatów historii i kultury.
Udział w przechadzkach nie wymaga wcześniejszych zapisów ani opłat. Wystarczy przyjść na miejsce zbiórki o wyznaczonej godzinie. Wszystkie spacery rozpoczynają się o godz. 11:00, a miejsca spotkań są dokładnie określone w harmonogramie.
Koło Przewodników PTTK dba o to, aby każda wycieczka była dostosowana do różnych grup odbiorców – od rodzin z dziećmi po osoby starsze. Przewodnicy chętnie odpowiadają na pytania uczestników, dzieląc się swoją pasją do historii miasta.
Harmonogram przechadzek
- 2 marca (niedziela), „Co mówią tablice Starego Rynku?”. Spotkanie o godz. 11 na Starym Rynku przy Pręgierzu.
- 8 marca (sobota), „Winiary”. Spotkanie o godz. 11:00 przed kościołem św. Stanisława Kostki.
- 9 marca (niedziela) „W imię dobra wspólnego – 150. rocznica urodzin prezydenta Poznania Cyryla Ratajskiego cz. I”. Spotkanie o godz. 11:00 na placu Andersa przed pomnikiem C. Ratajskiego.
- 16 marca (niedziela) „W imię dobra wspólnego – 150. rocznica urodzin prezydenta Poznania Cyryla Ratajskiego cz. II”. Spotkanie o godz. 11:00 na ul. Wieniawskiego przed wejściem do auli UAM.
- 23 marca (niedziela) „Poznań organiczny”. Spotkanie o godz. 11:00 na placu Wolności przed Biblioteką Raczyńskich (przy Higiei).
- 30 marca (niedziela) „Tajemnice ulicy Wrocławskiej”. Spotkanie o godz. 11:00 u wylotu ul. Wrocławskiej przy Kupcu Poznańskim.
- 6 kwietnia (niedziela) „Jeżycka secesja dla początkujących”. Spotkanie o godz. 11:00 na ul. Krasińskiego – zaułek Krystyny Feldman.
- 13 kwietnia (niedziela) „Tajemnice śródmieścia Poznania”. Spotkanie o godz. 11:00 na pl. Cyryla Ratajskiego na przystanku tramwajowym.
- 21 kwietnia (poniedziałek) „Emaus”. Spotkanie o godz. 11:00 na placu Kolegiackim.
- 26 kwietnia (sobota) „Sołacz”. Spotkanie o godz. 11:00 u zbiegu ul. Nad Wierzbakiem i al. Wielkopolskiej.
- 27 kwietnia (niedziela) „Przechadzka w rocznicę śmierci Ferdynanda Franciszka Jaśkowiaka do głazu w rezerwacie Meteoryt Morasko”. Spotkanie o godz. 11:00 na pętli tramwajowej na os. Jana III Sobieskiego.
- 4 maja (niedziela) „Żydowski Poznań cz. III”. Spotkanie o godz. 11:00 na skwerze R. Wilhelmiego przy ul. Masztalarskiej.
- 11 maja (niedziela) „Poznańskie afery”. Spotkanie o godz. 11:00 na ul. Olimpijskiej, plac przed stadionem im. E.Szyca.
- 17 maja (sobota) „Winiary, których już nie ma”. Spotkanie o godz. 11:00 przy przystanku tramwajowym Bonin.
- 18 maja (niedziela) „Ogród Botaniczny”. Spotkanie o godz. 11:00 na ul. Dąbrowskiego przy wejściu do Ogrodu Botanicznego.
- 24 maja (sobota) „W wojskowym szyku”. Spotkanie o godz. 11:00 u zbiegu ul. Grunwaldzkiej i ul. Stolarskiej.
- 25 maja (niedziela) „Wokół Targów Poznańskich”. Spotkanie o godz. 11:00 przy ul. Bukowskiej, przed wejściem na teren MTP.
- 1 czerwca (niedziela) „Park Wilsona”. Spotkanie o godz. 11:00 na ul. Głogowskiej przy wejściu do parku.
- 7 czerwca (sobota) „Janina i Władysław Czarneccy – śladami wybitnych architektów”. Spotkanie o godz. 11:00 na Starym Rynku przy fontannie Prozerpiny.
- 8 czerwca (niedziela) „Marceli Motty i Poznań jego czasów”. Spotkanie o godz. 11:00 na placu Bernardyńskim przy kościele Przemienienia Pańskiego.
- 15 czerwca (niedziela) „Naród Sobie – 150 lat Teatru Polskiego, czyli historia polskiego teatru w pruskim Poznaniu”. Spotkanie o godz. 11:00 na placu Wolności przy schodach do budynku Arkadii.
- 29 czerwca (niedziela) „Powstanie Poznańskie 1956”. Spotkanie o godz. 11:00 na placu Mickiewicza przy pomniku Poznańskiego Czerwca 1956.