Czym dokładnie jest system ERP?
Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym jest system klasy Enterprise Resource Planning (ERP). To kompleksowe oprogramowanie, którego celem jest wsparcia procesu zarządzania przedsiębiorstwem w kontekście planowania zasobami, które firma posiada. Co rozumiemy przez zasoby? Nie tylko zasoby finansowe, materiały i produkty, ale także pracowników i ich czas, który poświęcony jest na realizowanie działań zawodowych.
System ERP, działając w oparciu o jedną centralną bazę danych, zapewnia możliwość wspierania procesów realizowanych w wielu działach. Standardowy ERP integruje obszary finansów, logistyki, produkcji, sprzedaży, magazynu, serwisu, kadr i płac, administracji, środków trwałych, a także raportowania. W zależności od naszych potrzeb, struktury przedsiębiorstwa i skali działania, istnieje możliwość dopasowania konkretnych modułów dla naszej firmy. Wszystko to po to, by przedsiębiorstwa zwiększały swoją efektywność i jakość realizowanej produkcji, przy jednoczesnym ograniczaniu wydatków operacyjnych.
Jakie jest zastosowanie systemów ERP w branży produkcyjnej?
System ERP dla branży produkcyjnej oferowany przez https://mindboxgroup.com/pl/ koncentruje się przede wszystkim na integracji obszaru magazynowego z obszarem produkcyjnym, dzięki czemu najbardziej krytyczne obszary, jakim jest podział materiałów, ich dostępność zależna od sezonowości, a także czas produkcji i synchronizacja z łańcuchem dostaw współzależą od siebie i zapewniają stałą ciągłość realizowania procesów produkcyjnych.
To jednak nie wszystko. Wcześniej wspomniano już, że ERP to kompleksowe rozwiązanie, w ramach którego jedna baza danych jest sercem dla innych modułów, równie istotnych dla firmy z sektora produkcji. Przykładem może być dział kadr i płac, połączony z modułem dostępności pracowników produkcyjnych, dział księgowości i zamówień, który zintegrowany z bazą CRM gwarantuje nam jednorodność danych i sprawny obieg informacji w całym przedsiębiorstwie.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego rozwiązania ERP dla firmy?
Wdrożenie rozwiązania klasy https://mindboxgroup.com/pl/business-managment-systems/ wymaga przeanalizowania czynników, które zwiększają użyteczność narzędzia i pozwolą czerpać wartość dodaną już od samego początku korzystania. Dlatego pierwsze i kluczowe pytanie, które należy sobie zadać, to „które moduły systemu ERP są dla nas najważniejsze?”.
Zasada jest prosta – im więcej funkcjonalności będzie pokrywać system, tym wyższa jego cena. Dlatego warto przeprowadzić solidną analizę swoich procesów i zidentyfikować słabe obszary, które mogą być usprawnione dzięki ERP. Wychodząc od tego, będziemy mogli wskazać, czy nasza firma będzie w stanie czerpać korzyści z rozwiązań gotowych, które można kupić i zaimplementować. W branży produkcyjnej często stosuje się specyficzne procesy biznesowe i produkcyjne, które wymagają indywidualnego podejścia. Jeśli taka sytuacja zachodzi u nas, warto rozważyć rozwiązanie w postaci systemu ERP zaprojektowanego pod nasze potrzeby.
Na samym końcu kwestia wdrożenia. Kto będzie wdrażać ERP? Ile czasu to zajmie? Jak wpłynie to na ciągłość realizowania zadań? Jeśli przeanalizujemy te kwestie, będziemy mogli spodziewać się, że oprogramowanie przyniesie konkretne korzyści do naszej firmy już od pierwszego dnia działania.
ERP – najważniejsze korzyści
Jakie są dwie najważniejsze korzyści wynikające z inwestycji w system ERP dla produkcji? Przede wszystkim redukcja kosztów oraz optymalizacja procesów – zarówno tych produkcyjnych, jak i biznesowych. Dzięki zastosowaniu kompleksowego wsparcia, integrującego ze sobą wszystkie zainteresowane obszary działalności, firma może znacząco przyspieszyć cykl życia produkcji – od zamawiania surowców i materiałów, przez ich transport, magazynowanie, sam proces produkcyjny uwzględniający alokację maszyn i pracowników, aż po księgowanie i fakturowanie transakcji sprzedaży. Wszystko to dzieje się w jednym systemie i w jednej bazie danych, dzięki czemu firma nie musi inwestować tysięcy złotych w osobne systemy wspierające konkretne działy.
To przyspieszenie pracy i redukcja kosztów idzie także w parze z utrzymywaniem powtarzalnej, wysokiej jakości produkcji oraz usprawnioną organizacją pracy na każdym szczeblu. Z oprogramowaniem klasy ERP zarządzanie przedsiębiorstwem – nawet tym dynamicznie rozwijającym się, staje się znacznie prostsze.