Trwa sezon zachorowań. Tylko w pierwszej połowie lutego zachorowało ponad 7 tysięcy osób w Poznaniu i powiecie

Zimowa aura sprzyja chorobom. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu przekazała statystyki zachorowań z pierwszej połowy. Jeszcze przed rozpoczęciem zimowych ferii, liczba chorych w Poznaniu wyniosła ponad 7 tys, a ponad 70 osób trafiło do szpitali z powodu infekcji.

Według udostępnionych informacji w pierwszej połowie lutego w Poznaniu i powiecie poznańskim, zarejestrowano najwięcej zachorowań na grypę – aż 6254 przypadki. Z tego powodu hospitalizowanych było 58 osób.

Drugą najczęściej występującą chorobą w badanym okresie było RSV, czyli syncytialny wirus dróg oddechowych. Odnotowano 581 zakażeń, z których 9 zakończyło się hospitalizacją.

Na trzecim miejscu znalazł się wirus SARS-CoV-2 i wywoływana choroba przez niego choroba najlepiej znana jako Covid-19. Choroba dotknęła 328 osób, z których 4 wymagały hospitalizacji.

Żadna z w.w. chorób w opisanym okresie badawczym nie spowodowała zrejestrowanych ofiar śmiertelnych.

Ze względu na zwiększoną liczbę zachorowań warto pamiętać o profilaktyce chorobowej, aby w miarę możliwości uchronić się przed zarażeniem. Jak podkreślają eksperci, w przypadkach wielu chorób bardzo skuteczne są szczepionki, zatem dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z lekarzem rodzinnym w ich temacie. Nie można też zapomnieć o dobrze zbilansowanej diecie, która wspomaga organizm w walce z infekcjami. Skuteczne są też  środki zapobiegawcze, takie jak unikanie tłumów, dbanie o higienę dróg oddechowych, oraz częste mycie rak.