Zalewana przychodnia na os. Bolesława Chrobrego. Miasto zapowiada prace naprawcze

Sprawa powtarzających się zalań w budynku przychodni na osiedlu Bolesława Chrobrego trafiła na biurko prezydenta Poznania. Interpelację w tej sprawie złożyła radna miejska, Ewa Jemielity, wskazując na pogarszający się stan techniczny obiektu oraz potencjalne zagrożenie dla pacjentów i personelu. W odpowiedzi miasto przedstawiło wyjaśnienia administratora budynku oraz zapowiedziało działania.

Jak wynika z interpelacji, w ostatnich tygodniach w budynku NZOZ dochodziło do wielokrotnych zalań pomieszczeń piwnicznych. Sytuacje te miały powtarzać się kilkukrotnie w krótkim odstępie czasu. W efekcie w części podziemnej obiektu pojawiły się ślady wilgoci, a użytkownicy skarżyli się na nieprzyjemny zapach.

Radna zwróciła uwagę, że z przychodni korzystają także osoby starsze i z niepełnosprawnościami, a pogarszające się warunki techniczne mogą wpływać na komfort i bezpieczeństwo pacjentów. W piśmie poruszono również kwestię obecności osób w kryzysie bezdomności przebywających w budynku.

W odpowiedzi przekazanej przez zastępcę prezydenta, Jędrzeja Solarskiego, miasto poinformowało, że wyjaśnienia w sprawie przedstawił Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych, który administruje obiektem.

ZKZL wskazał, że po każdym zgłoszeniu podejmowano działania polegające na udrażnianiu instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz sprzątaniu zalanych pomieszczeń. Przeprowadzono również lokalną wizję techniczną, która wykazała nieszczelność studni znajdujących się w piwnicach oraz napływ wód gruntowych do ich wnętrza.

W związku z ustaleniami zlecono uszczelnienie studni, kontrolę pracy zasuw burzowych oraz czyszczenie sieci i elementów kanalizacji deszczowej. Sprawdzeniu ma zostać poddana również infrastruktura odprowadzająca wody do studni przyłączeniowej przy ul. Wacława Gieburowskiego. Jak zapewnia administrator, prace mają zostać wykonane w możliwie najbliższym terminie.

Odnosząc się do problemu obecności osób postronnych w budynku, miasto poinformowało, że Straż Miejska reaguje każdorazowo na zgłoszenia. Od 1 października ubiegłego roku odnotowano dwa takie przypadki. Funkcjonariusze pozostają w kontakcie z administratorem obiektu i apelują o niezwłoczne informowanie o sytuacjach wymagających interwencji.