Koniec z ciemnymi przejściami na Świerczewie

Poprawa bezpieczeństwa pieszych – zwłaszcza dzieci i seniorów – pozostaje jednym z najważniejszych celów lokalnych działań infrastrukturalnych. Na terenie osiedla konsekwentnie realizowany jest program doświetlania przejść dla pieszych, który ma zwiększyć widoczność i ograniczyć ryzyko wypadków po zmroku.

W ostatnim czasie zakończono montaż nowego oświetlenia na przejściu przy skrzyżowaniu ulic Leszczyńskiej i Buczka. Wcześniej, w ubiegłym roku, podobne rozwiązanie wdrożono przy ulicy Jarzębowej. Inwestycje te mają bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa w rejonach o wzmożonym ruchu pieszego.

Program będzie kontynuowany. W najbliższym czasie planowane jest wykonanie doświetlenia przejścia na skrzyżowaniu Opolskiej i Akacjowej. Rada Osiedla zgłosiła również kolejną lokalizację – przejście przy ulicy Opolskiej, w rejonie nowych bloków ZKZL, gdzie dynamicznie rośnie liczba mieszkańców.

Inwestycje realizowane są w modelu współfinansowania – 50% środków pochodzi z budżetu Rady Osiedla, a 50% z budżetu Zarządu Dróg Miejskich. Każda lokalizacja jest wcześniej konsultowana i uzgadniana, tak aby środki trafiały tam, gdzie potrzeba jest największa.

Dzięki poprawkom budżetowym zgłaszanym przez radnego miasta Tomasza Wierzbickiego sukcesywnie zwiększana jest pula środków przeznaczonych na program „Bezpieczne przejścia”. Obecnie trwa montaż oświetlenia przy ulicy Jesionowej w rejonie Góreckiej – to kolejny krok w stronę bezpieczniejszej infrastruktury.

Przedstawiciele osiedla podkreślają, że zgłoszenia mieszkańców mają realny wpływ na kolejne inwestycje. Program doświetlania przejść to element szerszej strategii poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i odpowiedź na potrzeby lokalnej społeczności.