Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Poznania wspólnie z Opolskim Urzędem Celno-Skarbowym zatrzymali dwóch przedsiębiorców podejrzanych o udział w procederze wystawiania fikcyjnych faktur VAT. Straty Skarbu Państwa wynikające z ich działalności mogą sięgać nawet 50 milionów złotych. Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.
wyłudzenie-vat
Policja rozbiła grupę fałszywych fakturowców. Straty Skarbu Państwa sięgają kilkuset tysięcy złotych
Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Obornikach zatrzymali pięć osób podejrzanych o udział w procederze wystawiania fikcyjnych faktur VAT. Według ustaleń śledczych, działalność grupy mogła narazić Skarb Państwa na straty wynoszące około 400 tysięcy złotych.
Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o zatrzymaniu czterech osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wystawianiem fikcyjnych faktur VAT. Działania przeprowadzono 9 i 10 września 2025 roku w Kaliszu i powiecie kaliskim.
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) oraz Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego (KAS) przeprowadzili szeroko zakrojoną akcję, której celem było rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej odpowiedzialnej za wprowadzanie do obrotu nierzetelnych faktur VAT. W wyniku działań zatrzymano czterech przedsiębiorców, a śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.
Wprowadzanie do obrotu handlowego fałszywych faktur, to najczęściej stosowany sposób wyłudzenia VAT. W ostatnim czasie funkcjonariusze Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu doprowadzili do odzyskania przez urząd ponad 2 mln zaległego podatku.
W ramach skoordynowanej operacji, funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) w Poznaniu, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej, zatrzymali wielkopolskiego przedsiębiorcę zaangażowanego w przestępczy proceder wyłudzania podatku VAT. Śledztwo ujawniło działalność tzw. „fabryki pustych faktur”, przez którą grupa podmiotów gospodarczych fikcyjnie obniżała należności publicznoprawne, uszczuplając tym samym Skarb Państwa.
Osiem osób zostało zatrzymanych w Wielkopolsce przez funkcjonariuszy CBA w Krakowie i Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego. Zatrzymania mają związek z „fabryką pustych faktur”, czyli wprowadzania do obrotu fikcyjnych faktur VAT.
Poznańskie CBA zatrzymało kolejną osobę w związku ze sprawą fikcyjnych faktur wystawianych przez przedsiębiorców z terenu województwa wielkopolskiego. Śledztwo wykazało, że straty Skarbu Państwa wyniosły prawie 3 mln złotych.
W ciągu czterech lat wystawili fikcyjne faktury na łączną kwotę 66,5 mln złotych, wyłudzając nie tylko zwrot podatku VAT, ale także dotację Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Trzy osoby związane ze sprawą zostały zatrzymane przez Wielkopolską Krajową Administrację Skarbową.
Zapadł wyrok w trwającym 12 lat procesie byłego senatora Henryka S. Prokuratura oskarżała go między innymi o uzyskiwanie nienależnych wielomilionowych umorzeń podatkowych dzięki powiązaniom ze skorumpowanymi urzędnikami czy wyłudzanie unijnych pieniędzy.














.png)





