“Język w kryzysie”, czyli debata o języku w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

Już dziś, po raz piąty w Poznaniu, z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbędzie się debata z udziałem specjalistów o polszczyźnie. Uczestnicy porozmawiają m.in. o odpowiedzialności zza słowo, języku w pandemii i pandemii w języku oraz porozumieniu międzypokoleniowym.

Już po raz piąty Poznań obchodzi Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego organizując debatę. Hasłem tegorocznej edycji jest “Język w kryzysie”. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju, dyskusja zostanie zorganizowana w formie zdalnej. Będzie ją można śledzić poprzez transmisję.

Debata zostanie zainaugurowana przez Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania oraz prof. Katarzynę Kłosińską, przewodniczącą Rady Języka Polskiego. Będzie składać się z trzech 45-minutowych części.

Pierwsza, z udziałem prof. Andrzeja Markowskiego, dr Katarzyny Kasi oraz Kuby Strzyczkowskiego, poświęcona będzie odpowiedzialność za słowo. Podczas dyskusji zastanowią się, na czym tak naprawde polega i czy ogranicza się jedynie do kwestii rzetelności wypowiedzi. W jakim stopniu odpowiedzialność za słowa wiąże się z odpowiedzialnością za czyny, które mogą one spowodować? 

Druga część będzie dotyczyła porozumienia między pokoleniami. Czy istnieją bariery językowe, które mu przeszkadzają i jak należy rozmawiać, by się porozumieć mimo różnic pokoleniowych? W jaki sposób język sprzyja międzypokoleniowemu porozumieniu? W tej części odpowiedzi na pytania będą szukać prof. Jerzy Bralczyk, dr Antonina Doroszewska oraz red. Bartłomiej Chaciński. 

Ostatnia część poświęcona będzie wpływowi pandemii na polszczyznę, w tym m.in. temu, w jaki sposób doświadczenia pandemii, strachu czy samotności odzwierciedlają się w najnowszym słownictwie.  Czy język wzbogacił się w ostatnich miesiącach dzięki pandemii i jaką rolę w tym czasie pełnił? Zastanowią się nad tym prof. Marek Łaziński, prof. Michał Rusinek i prof. Dorota Piontek.

Paneliści odpowiedzą również na pytania od widzów – będzie można je zadawać za pomocą mediów społecznościowych. Debata będzie tłumaczona na polski język migowy. 

Transmisja rozpocznie się o godzinie 18:30 i będzie dostępna m.in. na profilach społecznościowych Miasta Poznania.

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Poznań, a partnerem merytorycznym – Rada Języka Polskiego.