IV Festiwal Kultur Regionów Europy

W ramach 4. Festiwalu Kultur Regionów Europy organizowanego przez Dom Bretanii w dniach 25-27 października zorganizowanych zostanie szereg imprez poświęconych Kalabrii, mało znanemu regionowi Włoch.

Czwarta edycja Festiwalu poświęcona zostanie Kalabrii, regionowi położonemu na czubku włoskiego buta, graniczącemu przez cieśninę Messyńską z Sycylią. To kraina dzika i piękna, nieopanowana przez masową turystykę mimo zapierających dech w piersiach widoków.

Na terenie Kalabrii znajdują się trzy parki narodowe. Region słynie z uprawy oliwek i cytrusów oraz z tradycji winiarskich sięgających antyku i z hodowli owiec. Jest to jednocześnie jeden z najbiedniejszych regionów Włoch, gdzie bezrobocie sięga 20 proc. W malowniczych kalabryjskich wioskach położonych na stromych zboczach wiele domów jest opuszczonych przez mieszkańców, którzy przenieśli się do miast w poszukiwaniu pracy. Ogromnym problemem jest miejscowa mafia zwana Ndrangheta od greckiego słowa „andragathίa” oznaczającego męstwo.

Kalabria była skolonizowana przez Greków i stanowiła część tzw. Wielkiej Grecji. To stąd wzięli się sybaryci czyli mieszkańcy Sybaris, którzy przejawiali przysłowiowe już zamiłowanie do luksusu, zaś w kalabryjskiej Krotonie mieszkał znany wszystkim ze swego twierdzenia grecki uczony Pitagoras

Ale to nie o tym będzie Festiwal… W dalekiej Kalabrii nie brak bliskich nam kulturowych tropów. Warto przyjrzeć się jej bliżej. Jak co roku na Festiwalu obecni będą także artyści z Bretanii.

Program

25 października, godz. 16.00 kino Muza
Projekcja „Le quattro volte” (2010) reż.
Michelangelo Frammartino

Film nazywany kalabryjskim misterium opowiada o starym pasterzu z  Caulonii, malowniczej wsi leżącej na stromych wzgórzach Kalabrii. Oglądamy jego codzienną krzątaninę, widzimy jak leczy się kurzem zebranym z kościelnej podłogi, popijanym wodą. Śledzimy losy kózki z jego stada, drzewa oraz kawałka węgla. Wyjątkowej urody film będący etnograficznym dokumentem i filozoficznym esejem o relacji człowieka z naturą. „Le quattro volte”  otrzymało wiele nagród na festiwalach filmowych, w tym nagrodę publiczności na Festiwalu Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu w 2010.

25 października, godz. 17.30 kino Muza
Projekcja filmu „Na północ od Kalabrii” Marcina Sautera oraz spotkanie z reżyserem

Marcin Sauter jest absolwentem Studium Fotografii przy łódzkiej Filmówce oraz kursu filmu dokumentalnego w szkole Andrzeja Wajdy. „Na północ od Kalabrii” jest bajkowym dokumentem o polskiej prowincji. Jego twórca chciał pokazać, jak niewiele trzeba, aby zwykłe miasteczko zamieniło się w najszczęśliwsze miejsce na Ziemi. Zdjęcia kręcono w malowniczym Chełmsku Śląskim, a jednym z bohaterów jest cudzoziemiec o kalabryjskich korzeniach.. Film wyprodukowany przez Szkołę Andrzeja Wajdy oraz Studio Munka zakupiła do rozpowszechniania TV Arte.

26 października, godz. 18.00 Dom Bretanii
„Kalabria sconosciuta – Kalabria nieznana”

Spotkanie z Karoliną Niewiadomską, rezydentką polskich biur podróży w Kalabrii, w której spędza co roku kilka miesięcy. K. Niewiadomska jest magistrem turystyki, podróże są jej zawodem i pasją.

27 października, godz. 12.00 Dom Bretanii
Spotkanie z Ettore Castagna na temat muzycznych tradycji Kalabrii

Castagna jest antropologiem kultury, etnomuzykologiem, prawdziwą siłą napędową wielu projektów muzycznych z południa Włoch (Re Niliu, Nistanimera, Dancetrendal). Jest także wirtuozem liry i dud kalabryjskich.

27 października, godz. 19.00 Klub Blue Note
Koncert grupy Antiche Ferrovie Calabro-Lucane AFCL

Powstała w 2009 roku grupa jest nowym projektem Ettore Castagna. AFCL zabierze nas w muzyczną podróż starą kalabryjsko – lukańską linią kolejową z dala od miejskiego zgiełku w góry, interpretując pełną energii muzykę przodków. Członkowie Antiche Ferrovie Calabro Lucane od lat biorą udział w badaniach etnomuzykologicznych poświęconych rytmom, aranżacjom wokalnym oraz wykorzystaniu dawnych instrumentów regionu: dudom, lirom, fujarkom dwoistym i gitarze battente. Koncert grupy będzie wyjątkową okazją poznania dawnej tradycji muzycznej włoskiego południa.

27 października, godz.. 21. Klub Blue Note
Bretoński bal Fest Noz, na którym zagra grupa Spontus.  

Spontus to czworo przyjaciół obecnych na scenie od kilkunastu lat. Zaczynali jako uczniowie liceum, szybko zaczęli zdobywać nagrody, nagrali pierwszą świetnie przyjętą płytę, potem kolejne. Grupa animować będzie Fest Noz tradycyjny bretoński bal. Zaiskrzy muzycznie i tanecznie, gdyż Spontus  znany jest ze swojej wirtuozerii i energii.

Bilety za wstęp na wieczór festiwalowy do Blue Note 30 zł (przedsprzedaż) i 35 (przed koncertem)