Poznań za pół ceny 2013

Zniżkowe bilety, mnóstwo dodatkowych atrakcji turystycznych, kulturalnych i kulinarnych – 27-28 kwietnia to dni szóstej edycji akcji “Poznań za pół ceny”!

W zeszłorocznej edycji akcji “Poznań za pół ceny” wzięło udział około 150 partnerów i organizatorom wydawało się, że to dużo. Jednak w tym roku chętnych jest jeszcze więcej – zgłosiło się ponad 180 partnerów!
– Jesteśmy tym ogromnie zaskoczeni – przyznaje Jakub Pindych z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. – Ale oczywiście ogromnie nas to cieszy…

A co będzie można robić podczas akcji “Poznań za pół ceny”?
Na pewno będzie warto zwiedzić schron przeciwatomowy prezydenta Poznania przy ul. Słupskiej 62 w sobotę i niedzielę 27-28 kwietnia, w godz. od 10 do 15. Wejście co pół godziny (o pełnych i połówkach), start: na terenie posesji.

Warto także wybrać się na V Weekend Forteczny i ostatnia wizytę w forcie VIIa na Marcelinie. Będzie go można zwiedzać po raz ostatni przed planowaną modernizacją dzięki uprzejmości właściciela, jakim jest Constructa Plus Sp. z o.o. Sp.k. Niedługo bowiem prywatny obiekt będzie adaptowany na cele biurowe. Warto też zaznaczyć, że jedyna taka możliwość miała miejsce trzy lata temu, też w trakcie Weekendu Fortecznego.

Oprowadzanie odbędzie się w historycznych mundurach, przewidziany jest też obóz wojskowy, zabytkowe pojazdy (w tym jedyny na chodzie w Polsce Chevrolet Canada C 60 S), stoisko księgarskie oraz wojskowa grochówka.

Centrum Kultury “Zamek” zaprasza na wystawy: “Dark Romantic.Love” w Galerii Fotografii pf
“Malarskie obserwatorium” w Galerii Sztuki Współczesnej Profil, w niedzielę godz. 15.00 i 17.00 na Short Waves: najlepsze brytyjskie animacje (sala kinowa), a o godz. 20 na spektakl “Conte d’amour” w cyklu nie jesteś mi obojętny. “Conte d’amour” jest drugą produkcją artysty wizualnego Markusa Öhrna powstałą we współpracy z fińskim kolektywem Nya Rampen oraz szwedzkim Institutet w Berlinie. Bilety w czasie akcji “Poznań za pół ceny”: 25 zł i 15 zł.

Teatr Nowy w ramach akcji “Poznań za pół ceny” proponuje: bilety na spektakl “Moja Piaf” w cenie 27 zł (bilet normalny) i 17 zł (bilet ulgowy) oraz bilety na spektakl “Przyjęcie dla głupca” w cenie 27 zł (bilet normalny) i 17 zł (bilet ulgowy) w dniu 28 kwietnia (niedziela)

Teatr Wielki w niedzielę o 18 zaprasza na “Wieczór Strawińskiego. Król Edyp/Święto Wiosny”, dwuczęściowy wieczór do muzyki Igora Strawińskiego, autorstwa Paula Juliusa oraz Jacka Przybyłowicza. Ceny biletów po rabacie: 22 zł parter, 16 zł II balkon. Promocyjna pula 100 biletów dostępna jest w kasach Teatru na hasło “Poznań za pół ceny”.

Stowarzyszenie Artystyczne Usta Usta w sobotę o 20.30 zaprasza na CYKL – Usta Usta Republika w CK Zamek – dziedziniec Różany, bilety – 8zł. To Spektakl multimedialny, łączący instalacje przestrzenne, grę aktorską oraz wizualizacje. Odnosi się do regularności, powtarzalności elementów codzienności, natręctw, cykliczności marzeń sennych, które wpływają na naszą osobowość i sposób istnienia. Przedstawienie składa się z cyklu tych obrazów, które od zawsze śnimy wspólnie, wydobytych z podświadomości, symbolizujących ludzkie lęki, słabości i pragnienia.

Makiety Dawnego Poznania w podziemiach kościoła Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła – dwie makiety, do których stworzone zostały widowiska światła, dźwięku, efektów specjalnych (pożary, burze, błyskawice, pokaz laserowy)oraz komentarz pozwalający poznać historię miasta  w dwóch pokazach po 27 minut. Komentarz makiety dostępny w siedmiu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej, francuskiej, hiszpańskiej, włoskiej i rosyjskiej. Cena wstępu – Akcja “POZNAŃ ZA PÓŁ CENY”- 10 zł /osoby.

Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu prezentuje dzieła sztuki polskiej i europejskiej od czasów starożytnych do współczesności: Galeria Sztuki Starożytnej, Galeria Sztuki Średniowiecznej, Galeria Sztuki Polskiej XVI-XVIII wieku, Galeria Sztuki Polskie koniec XVIII – XX wieku, Galeria Sztuki Współczesnej, Galeria Malarstwa Obcego.

Wstęp do muzeum: W sobotę 27 kwietnia wstęp bezpłatny. W niedzielę bilety ulgowe dla wszystkich – 8,00 zł. Wstęp na wystawę czasową “RalphSchraivogel. Plakaty. Laureat Nagordy im. Jana Lenicy” przez cały weekend w cenie biletu ulgowego dla wszystkich zwiedzających 4,00 zł.

Muzeum Archeologiczne – placówka jest jedną z najstarszych, największych i najprężniej działających tego typu w Polsce. Prezentuje pięć wystaw stałych: Pradzieje Wielkopolski, Tu Powstała Polska, Śmierć i Życie w Starożytnym Egipcie, Archeologia Sudanu, Sztuka Naskalna Afryki Północnej. Ekspozycje są multimedialne – urozmaicają je panele dotykowe i ekrany LCD. Część wystaw jest interaktywnych – zwiedzający mogą wypróbować swych sił w stworzeniu rytu naskalnego, dzieci wcielić w archeologów pracujących na wykopaliskach lub przymierzyć kolczugę średniowiecznego rycerza.

Sobota: wstęp wolny, niedziela: w ramach akcji “Poznań za pół ceny” 28 IV 2012 bilet normalny w cenie 4,00 pln (przed zniżką 8,00 pln) oraz darmowy wstęp dla osób uprawnionych do ulgi

Muzeum Armii “Poznań” na Cytadeli – 27.04. (sobota) – wstęp bezpłatny, 28.04. (niedziela) – bilety ulgowe

Muzeum Etnograficzne w Poznaniu będące Oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu należy do grona najstarszych placówek muzealnych w kraju prezentujących bogactwo kultury ludowej. Obecnie w różnych działach Muzeum Etnograficznego w Poznaniu znajduje się 12 814 zbiorów, uporządkowanych w działy: Dział Kultur Pozaeuropejskich, Dział Sztuki, Dział Kultury Technicznej, Dział Ceramiki, Dział Tkanin i Ubiorów Ludowych, Dział Zabawek, Dział Kultury Miejskiej, Dział Dokumentacji. Wstęp: W sobotę 27 kwietnia wstęp bezpłatny, w niedzielę bilety ulgowe dla wszystkich – 5,00 zł.

Muzeum Historii Miasta Poznania mieści się w Ratuszu – dawnej siedzibie władz miejskich. Ekspozycja dotycząca historii Poznania od XIII wieku do roku 1954 rozmieszczona w salach I i II piętra prezentuje cenne dokumenty i wyroby rzemiosła artystycznego. Do najcenniejszych eksponatów zaliczyć można złocony i emaliowany pastorał z Limoges z XIII wieku, zegar stołowy z herbem Poznania wykonany z 1575 roku przez poznańskiego zegarmistrza Jana Stalla na zlecenie ówczesnych władz miejskich i szklanicę cechu szewców z 1651 roku. W muzeum znajdują się także klejnoty królewskie i rycerskie, odznaki, krzyże i tarcze strzeleckie zdobione malowidłami, fotografie osób i widoków Poznania z XIX i XX wieku, grafiki, rysunki, obrazy oraz pocztówki. Wstęp: W sobotę 27 kwietnia wstęp bezpłatny, w niedzielę bilety ulgowe dla wszystkich – 5,00 zł.

Muzeum Instrumentów Muzycznych, jedyne tego typu muzeum w Polsce i jedno z nielicznych w Europie, mieści się w trzech renesansowo – barokowych kamieniczkach Starego Rynku i zawiera 2,5 tys. zabytków tworzących 4 działy: europejskich instrumentów profesjonalnych, europejskich instrumentów ludowych, instrumentów pozaeuropejskich, muzykaliów, gdzie można znaleźć m.in. rękopisy, starodruki, pamiątki po wybitnych muzykach, programy koncertowe, płyty gramofonowe. Wstęp: W sobotę 27 kwietnia wstęp bezpłatny, w niedzielę bilety ulgowe dla wszystkich – 5,00 zł.

Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII otwarte zostało 31 sierpnia 1979 r. w Forcie VII – Colomb. W dniu 10 X 1939 r., niemieckie władze okupacyjne usytuowały w nim pierwszy na ziemiach polskich obóz koncentracyjny, a następnie obóz przejściowy dla ludności
w Wielkopolski. Więziono tu i tracono wielkopolską inteligencję podejrzewaną o antyniemiecką działalność polityczną lub wojskową (powstańcy wielkopolscy, powstańcy śląscy), a w późniejszym okresie przedstawicieli działających na terenie “Kraju Warty” organizacji konspiracyjnych, oraz członków struktur cywilnych Polskiego Państwa Podziemnego. Przez cały czas funkcjonowania obozu przeszło przez niego około 18 000 osób, z tej liczby około 4 500 straciło w nim życie. Wstęp wolny.

Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956 roku mieści się w dawnym Zamku Cesarskim cesarza Wilhelma II. Ekspozycja stała dokumentuje pierwsze w PRL masowe wystąpienie społeczeństwa przeciwko władzy komunistycznej. Na wystawie zaprezentowano około 200 fotografii ukazujących przyczyny wystąpienia poznańskich robotników, wielotysięczny wiec z udziałem mieszkańców Poznania w rejonie Zamku (wówczas siedziby Miejskiej Rady Narodowej) oraz gmachu ówczesnego Komitetu Wojewódzkiego PZPR, przejście grup demonstrantów pod więzienie i uwolnienie więźniów, zniszczenie urządzeń zagłuszających Radio “Wolna Europa” (na budynku ZUS ), walki pod gmachem Urzędu Bezpieczeństwa, wkroczenie wojska i pacyfikację miasta. Prezentowane są również pamiątki po zamordowanych w trakcie zajść, m.in. najmłodszym – 13-letnim Romku Strzałkowskim. Wstęp: w sobotę 27 kwietnia wstęp darmowy, w niedzielę 28 kwietnia bilet ulgowy dla wszystkich – 3 zł.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 – główna część ekspozycji poświęcona jest wybuchowi powstania 27 grudnia 1918 r. Ta część ekspozycji bogata jest w fotografie, dokumenty oraz broń, mundury i wyposażenie żołnierza Armii Wielkopolskiej. Są też materiały dźwiękowe i filmowe poszerzające przestrzeń ekspozycji. Wstęp: w sobotę 27 kwietnia wstęp darmowy, w niedzielę 28 kwietnia bilet ulgowy dla wszystkich – 3 zł.

Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli usytuowane jest na terenie dawnego Fortu Winiary, wzniesionego przez Prusaków w 1. 1828-42. W oryginalnie zachowanym wnętrzu schronu znajduje się ekspozycja militariów, dokumentów, zdjęć, planów oraz reliktów pochodzących z zabudowy fortecznej twierdzy Poznań, od momentu rozpoczęcia j ej budowy po czasy współczesne. Znaczna część ekspozycji poświęcona jest walkom o twierdzę w lutym 1945 r. oraz udziałowi w nich mieszkańców Poznania tzw. cytadelowców.

Obejrzeć tu można różne typy uzbrojenia radzieckiego i niemieckiego m.in. komplet karabinów samopowtarzalnych syst. Mauser i Walther, ciekawie eksponowaną – wraz ze skrzynkami – amunicję artyleryjską, a także zbiór broni i amunicji zebranej na terenie Cytadeli podczas budowy parku. Największą atrakcję placówki stanowi jednak plenerowy park sprzętu wojskowego. Wstęp: w sobotę i niedzielę 27-28 kwietnia bilety ulgowe dla wszystkich – 3 zł.

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe z początkiem lat 60. uzyskano pomieszczenie w piętrowym pawilonie zbudowanym pośrodku Starego Rynku w miejscu średniowiecznych Sukiennic. Zbiory Muzeum sięgające kilkudziesięciu tysięcy eksponatów od czasów najdawniejszych aż do WP II Rzeczypospolitej, w tym znakomity zbiór dotyczący Powstania Wielkopolskiego, uległy całkowitej zagładzie i rozproszeniu we wrześniu 1939 r. Obejmujące blisko 40. tysięcy obiektów, gromadzone są w trzech działach merytorycznych: Dziale Broni, Dziale Mundurów i Znaków Wojskowych oraz Dziale Dokumentacji Historycznej. Wstęp: W sobotę 27 kwietnia wstęp bezpłatny, w niedzielę bilety ulgowe dla wszystkich – 5,00 zł.

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci – w nowoczesnej architekturze Rezerwatu połączono odległą historię ze współczesnością. Turyści mają okazję poznawać początki Polski jak archeolog, wchodząc 6 metrów w głąb ziemi, gdzie odkrywają dzieło inżynierii średniowiecznej – drewniane konstrukcje wałów grodu poznańskiego z X wieku i relikty renesansowego muru okalającego wyspę. Zwiedzanie rozpoczyna się w sali kinowej projekcją filmu w technologii 3D, a  nowoczesne środki multimedialne, hologram i audiobooki pomagają w poznaniu wielu aspektów świata naszych przodków.

Oferta “Poznań za pół ceny”: sobota bilet normalny w cenie 3,00 pln (przed zniżką 6,00 pln) oraz darmowy wstęp dla osób uprawnionych do ulgi. Niedziela: wstęp wolny

Nowe Zoo – jeden z największych (około 120 ha) ogrodów zoologicznych w Polsce. Sam w sobie może stanowić atrakcję na cały weekend. Między innymi można znaleźć tam otwarty wybieg dla tygrysów syberyjskich, a także otwartą w 2009 roku największą w Europie słoniarnię. Zresztą, fani zwierząt znajdą tu niemal każdego ze swoich ulubieńców. Ceny biletów w ramach akcji “Poznań za pół ceny”: normalny – 10 zł i ulgowy – 5 zł.

Palmiarnia Poznańska – to niezapomniana podróż po odległych kontynentach, wśród bogatej roślinności różnych stref klimatycznych. Wrażenia wzbogacą dźwięki żywych ptaków, szum wody i akwaria pełne egzotycznych ryb, a strudzonego podróżnika mile ugości przydrożna kawiarnia. Palmiarnia Poznańska jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. W 2011 roku obchodziła swoje setne urodziny. W czasie akcji “Poznań za pół ceny” opłaty za bilety wstępu wynoszą: normalny – 3,50 zł, ulgowy – 2,50 zł.

Kompleks sportowo-rekreacyjny Termy Maltańskie to doskonałe miejsce wypoczynku i relaksu, miejsce dla tych, którzy aktywnie uprawiają sport i dla tych, którzy mają ochotę na chwilę wytchnienia od zabieganej codzienności. W tym całorocznym obiekcie skorzystać można nie tylko z profesjonalnie wyposażonych basenów sportowych, ale i z szeregu atrakcji hali basenów rekreacyjnych: w tropikalnej zieleni i dynamicznych barwach inspirowanych karaibskimi wyspami, można stawić czoła napierającym falom, doświadczyć emocji szybkiego i zakręconego zjazdu, ale i poddać się relaksacyjnemu działaniu ciepła i energii wodnego żywiołu. Niezwykle atrakcyjny Świat Saun, kryjący m.in. kilkanaście rodzajów saun i łaźni, swoim wystrojem a przede wszystkim bogatą i różnorodną ofertą spełni oczekiwania najbardziej wymagających gości. Cena Standard 40 zł, cena obniżona: 20 zł (50% RABATU)

Letni tor saneczkowy nad Maltą to wspaniała zabawa i przyjemność dla miłośników adrenaliny i kontrolowanego stresu w każdym wieku! Tor położony jest na stoku Kopca Wolności, najwyższego wzniesienia nad jeziorem Maltańskim. Umożliwia to kilkusetmetrowe (530 m) szalone zjazdy malowniczo wijącą się, stalową rynną na specjalnie przygotowanych wózkach imitujących sanki. Urozmaicona trasa, duża ilość zakrętów, zmiany nachylenia – to na pewno wywoła emocje! Jest to świetna i całkowicie bezpieczna zabawa. Maksymalna prędkość, jaką osiągnąć mogą umieszczone na maleńkich kółeczkach saneczki to aż 50km/h. Osoby, które taka szybkość przyprawia o zawrót głowy – uspokajamy: jazdę saneczkami kontrolować można przy pomocy ręcznego hamulca! Dodatkowo Tor wyposażony jest w urządzenie wyciągowe, zapewniające szybki transport na miejsce startu. W czasie akcji “Poznań za pół ceny” opłaty za bilety wynoszą: 1 zjazd  (1 osoba na 1 wózku): 4,50 zł
5 zjazdów (1 osoba na 1 wózku): 20 zł.

Pyrland Park nad jeziorem Maltańskim dysponuje trzema torami linowymi o wszystkich stopniach trudności, trasą dziecięcą dla dzieci w wieku powyżej 3 lat oraz innymi atrakcjami linowymi.
Do dyspozycji pozostaje blisko 1,5 hektara terenu leśnego na dodatkowe atrakcje, które możemy zorganizować lub udostępnić do realizacji Państwa przedsięwzięć.

Ceny obniżone w dniach 27-28 kwietnia: normalny z 45 zł na 22 zł, ulgowy z 35 zł na 17 zł. Bilet na trasę dziecięcą z 15 zł na 7 zł.

Pracownia ceramiczna HEHO przy ul. Żydowskiej 35a/11a, to miejsce, w którym możesz swoje wizje przełożyć na plastyczną materię, jaką jest glina. Wypić kubek dobrej herbaty. Spędzić czas w miłej atmosferze rozmawiając o rzeczach bardziej lub mniej poważnych.

Akademia Sztuki Rękodzieła Malowana Kuźnia przy Ul. Piłsudskiego 100 pobudza wyobraźnię, rozwija pasje i zainteresowania.  To miejsce spotkań miłośników decoupage, filcowania, rysunku i malarstwa, rzeźby i ceramiki, witrażu, szycia i haftu oraz  wielu innych technik rękodzielniczych i artystycznych. Tu odbywają się  twórcze warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, familijne spotkania, wystawy. Zapraszamy w twórczą podróż  i spotkanie ze sztuką, rękodziełem i rzemiosłem.

Stonogi.pl – warsztaty rękodzielnicze przy ul. Grunwaldzkiej 111 zapraszają na warsztaty koszyczków z papierowej wikliny i Romantyczna herbaciarka. Technika cieniowania w decoupage. Więcej informacji: http://www.warsztaty.stonogi.pl

Wydawnictwo Miejskie Posnania w Arkadii zaprasza na zakupy ze zniżką do Centrum Informacji Miejskiej oraz Salonu Posnania, Centrum Informacji Turystycznej CIT przy Starym Rynku, CIM Lotnisko Ławica oraz CIM Dworzec PKP (nowy budynek).

Bardziej szczegółowe informacje i ofertę kulinarną wszyscy chętni znajdą na stronie www.poznan.pl

Czytaj także:

Check-in Poznań podczas Poznania za pół ceny

„Poznań za pół ceny” otworzy długi weekend majowy