Poznań wraca nad Wartę – i to statkiem!

Nie pamiętacie już kiedy ostatni raz mogliście popływać statkiem po Warcie? W niedzielę 6 lipca z przystani przy KontenerART będzie można wyruszyć w krótkie rejsy po okolicy. I to nie wszystkie atrakcje tego dnia!

Pływające pomosty ponownie staną na Warcie na wysokości KontenerART, a z tej okazji na wszystkich, którzy tego dnia pojawią się w KontenerArt, czeka mnóstwo atrakcji.

Oto program:
 
16.15 – 16.45 prezentacja projektu Laboratorium Rejs
To Rzeczna Akademia Filmu Dokumentalnego – warsztaty filmowe i Kino na Barce odbywające się podczas rejsu po wodach Warty, Noteci i Kanału Bydgoskiego. W tym roku ekipa Laboratorium Rejs wyruszyło 13 czerwca  w śródlądową wyprawę po wodach Kanału Bydgoskiego, Noteci i Warty. Odwiedzimy Bydgoszcz, Czarnków, Drawsko, Gorzów Wlkp., Międzychód i Poznań. W każdym z tych miejsc, w trakcie trzydniowego postoju, na pokładzie naszej barki prowadzi warsztaty filmu dokumentalnego oraz serię pokazów edukacyjnych pod hasłem Rzeczna Akademia Filmu Dokumentalnego.
 
16.00 – 17.00 pokaz ratownictwa wodnego

16.00 przy pomostach – prezentacja jednostek pływających i rozmowy z właścicielami/kapitanami

 17.00 -18.00 prezentacja 15 etiud dokumentalnych z rejsu Laboratorium Rejs i rozmowy z realizatorami Laboratorium Rejs

17.30 – pokaz Stand Up Paddle
Stand Up Paddle – SUP – to sport, który najkrócej można określić, jako pływanie na desce przy pomocy wiosła. SUP jest zdecydowanie sportem dla każdego – bez względu na wiek, płeć czy wagę! Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się trudny, w rzeczywistości deska jest bardzo stabilna a wiosłowanie intuicyjne. Pływać najlepiej zacząć na płaskiej wodzie, ale z czasem możesz próbować swoich sił na rzekach, a nawet na dużych falach. Korzystając z SUP można nie tylko solidnie odpocząć, ale także uprawiać sport, ćwiczyć ciało i umysł.
Nie trzeba wiele urządzeń. W rzeczywistości wszystko, czego potrzeba, aby zacząć, to jest deska, wiosło i smycz (leash). Jest bardzo duża szansa, że ​​wszędzie tam, gdzie mieszkasz będzie można uprawiać SUP gdzieś w pobliżu.
Jeśli tylko zechcesz możesz pływać po płaskich wodach, łowić ryby lub po prostu bawić się z rodziną, pływać na falach, spływać po rwącej rzece lub udać się na wycieczkę po dzikich i nieodkrytych szlakach wodnych, odkrywając wspomnienia z dzieciństwa o przygodach i piratach!
Z SUP wyrabiasz sobie większą formę i sprawność fizyczną niż np. podczas biegania („30min wiosłowania na SUP to 10km ciągłego i intensywnego biegu” M. Tessier).
Z SUP poznajesz swoje pobliskie wybrzeża, do których wcześniej miałeś ograniczony dostęp tylko z lądu!

18.00 -18.45 koncert – recital akordeonowy Adama Kamińskiego
popularne utwory oraz muzyka filmowa.

20.00 – 20.30 przypłynięcie statku Bajka z turystami z Puszczykowa

21.00 – 22.00 krótkie wycieczki statkami po okolicy (Śródka, Chwliszewo, Ostrów Tumski) Zachód słońca nad Wartą

22.00 Kino Plenerowe: „W Górę Jangcy”
Up the Yangtzee
reżyser: Yung Chang
Kanada, 2007, 93 min.
Rzeka Jangcy to najdłuższa rzeka Chin i jedna z najdłuższych na świecie – liczy 6300 km długości. Od 100 lat ludzie próbują ją ujarzmić. W 2006 dokończono budowę Tamy Trzech Przełomów, która jest największą na świecie elektrownią wodną i symbolem chińskiej potęgi ekonomicznej. “W górę Jangcy” to nie tylko sentymentalna podróż reżysera Yung Changa do swoich korzeni. Powrót nad rzekę, w scenerii której dorastał jego dziadek, stał się dla filmowca pretekstem do sportretowania współczesnych Chin.
 
Bohaterami dokumentu są 16-letnia Cindy Yu Shui i 19-letni Jerry Chen Bo Yu (“Cindy” i “Jerry” to ich nowe, “zachodnie” imiona). Oboje pracują na luksusowym statku, którym zachodni turyści odbywają wycieczki po Jangcy. Cindy musiała iść do pracy, bo biednych rodziców nie było stać na jej dalszą edukację; Jerry to przedstawiciel nowej klasy średniej, dla której pierwsza praca jest pierwszym szczeblem kariery. Tytułowa podróż w górę rzeki Jangcy staje się więc okazją do nakreślenia wielowymiarowego obrazu współczesnych Chin. Płynąc “w górę Jangcy” widz mija m.in. biedne wioski i kipiące nowoczesnością miasta jak Szanghaj. Zobaczy też Tamę Trzech Przełomów, postrzeganą jako symbol ekonomicznej potęgi i chiński sen XXI wieku. Jej budowa pochłonęła dziesiątki miast i wiosek, często pamiętających czasy średniowiecza. Prace zmusiły też do przesiedleń prawie 2 miliony Chińczyków i pochłonęły 37 miliardów dolarów z budżetu państwa.
 
Film Yung Changa zdobył Grand Prix na 5. Festiwalu Filmowym Planete Doc Review.

24.00 zakończenie imprezy