Teatr Polski w Poznaniu: Będą debatować o wspólnocie

Dlaczego chcemy być Polakami i jakie potrzeby zaspokaja patriotyzm? Kto jest wynarodowiony, a kto wnarodowiony? Jak budujemy dumę z naszego kraju? Odpowiedzi m.in. na te pytania spróbują znaleźć uczestnicy otwartej debaty „Dlaczego potrzebujemy wspólnoty?”, która odbędzie się w najbliższy wtorek w Teatrze Polskim.

Pytanie o to, czy potrzebujemy wspólnoty, znajdujące się w tytule debaty, będzie jednym z tych, na które starać się będą odpowiedzieć jej uczestnicy. Wśród nich znajdą się ważne postaci poznańskiej nauki i kultury, w tym Piotr Śliwiński, literaturoznawca z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, Wojciech Burszta, do niedawna jeszcze związany z Poznaniem antropolog, a także Maciej Nowak, dyrektor Teatru Polskiego. Ale nie tylko oni, bo uczestnikami debaty mogą być wszyscy chętni poznaniacy.

Debata to pierwsze spotkanie organizowane w ramach cyklu „Naród sobie.pl”, którego nazwa bezpośrednio nawiązuje do napisu widniejącego na budynku Teatru Polskiego oraz, jak przekonuje Anna Maśląkowska, sekretarz literacki Teatru Polskiego, funkcji, jaką ma on w założeniu pełnić.

– Projekt Naród sobie.pl będzie pokazywał, w jaki sposób funkcjonuje obecnie wspólnota. Dlatego będziemy zapraszać różnych gości, tak aby pokazać różne punkty widzenia – opowiada Maśląkowska. – Chcemy zobaczyć, co teraz oznacza słowo „wspólnota”, czy potrzebujemy jej, czy nie. Planowane są trzy takie spotkania. Robocze tytuły kolejnych to ”Dlaczego nie potrzebujemy wspólnoty?” i „Do czego potrzebne nam państwo?”. Będzie to cykl dwumiesięczny.

Jak tłumaczy Anna Maśląkowska, cykl koresponduje z tematyką „Krakowiaków i Górali”, pierwszej premiery Teatru Polskiego od czasu, kiedy u jego sterów znajduje się Maciej Nowak (więcej o samym spektaklu pisaliśmy w artykule „(Nie)zgoda Krakowiaków i Górali w Teatrze Polskim”).

Debata „Dlaczego potrzebujemy wspólnoty?” to również sygnał, że Teatr Polski nie boi się poruszać kwestii aktualnych, szukać odpowiedzi na trudne pytania, włączać się w dyskusje zajmujące w danym momencie polskie społeczeństwo, tak jak obecna dyskusja o wspólnotowości, sposobach jej rozumienia i sensie.

Bezpłatne wejściówki na debatę dostępne w kasie teatru. Debatę poprowadzi prof. Waldemar Kuligowski.