Które kontrolki oznaczają usterkę w samochodzie?

Wskaźniki w naszym samochodzie na desce rozdzielczej przekazują kierowcy bardzo dużo cennych informacji. Które z nich okazują się kluczowe i informują nas o poważnych awariach?

Nowe produkowane pojazdy mają coraz więcej udogodnień. Są przepełnione elektroniką, posiadają wiele inteligentnych podsystemów, które mają za zadanie koordynować działania i badają poprawność funkcjonowania najważniejszych części pojazdu. Dzięki nim kierowcy są informowani na bieżąco o awariach, co zwiększa bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. O dużej ilości z nich powiadamiają nas kontrolki, które są umieszczone na desce rozdzielczej, oznaczone specjalnymi kolorami jak czerwony, pomarańczowy oraz zielony. Te ostatnie w perspektywie groźnych awarii nie mają znaczenia, ponieważ informują tylko o tym, że nasz system działa w sposób poprawny. Znacznie większą uwagę należy przywiązać do wskaźników w pozostałych kolorach, ponieważ mają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego pojazdu.

Kolor czerwony

Jest to kolor wyrazisty, który ma dać do zrozumienia, ze kłopot jest bardzo poważny i w żadnym wypadku nie można go lekceważyć. Zaleca się aby w przypadku zapalenia się czerwonej kontrolki niezwłocznie zatrzymać pojazd. Kontynuacja podróży może grozić kosztowną w naprawie awarią, a nawet wypadkiem na trasie. Ważne jest również aby nie zapomnieć o wyłączeniu silnika. Bardzo wiele z czerwonych kontrolek odnosi się bezpośrednio do niego. W wielu przypadkach z takimi usterkami poradzisz sobie samodzielnie, a w innych niestety będzie konieczne wizyta w serwisie. W punktach kontrolnych, każdy mechanik dokona naprawy, co pozwoli nam na bezpieczne i sprawne pokonywanie dalszej trasy. jakie są podstawowe kontrolki?

Usterki układu ładowania – informuje nas o tym kontrolka, która przedstawia akumulator. Odpowiada ona za cały układ ładowania. Zazwyczaj akumulator sam w sobie rzadko jest kłopotliwy, częściej po prostu alternator lub pasek jest zbytnio poluzowany. Ważne jest aby w takim przypadku naprawić problem w warsztacie samochodowym.

Zużycie oleju silnikowego lub zbyt małe jego ciśnienie – usterka takiego rodzaju jest groźna dla pojazdów oraz w bardzo krótkim czasie może wywołać duże uszkodzenia dla reszty elementów, zwłaszcza silnika. „Sucha praca” nie wpływa korzystnie na komfort i bezpieczeństwo. Aby zapobiec występowaniu problemu, należy terminowo i systematycznie wymieniać olej silnikowi oraz wybierać odpowiedni gatunek dla swojego samochodu. Kształt kontrolki przypomina mały zbiornik z wyciekającą kropelką. W momencie zapalenia się jej kluczowa jest szybka reakcja, ponieważ do zniszczenia silnika może dojść nawet w kilka minut! Jeśli to możliwe, po zatrzymaniu auta uzupełnij olej silnikowy.

Kłopoty związane z małym poziomem płynu hamulcowego – Kształt kontrolki przedstawia okrąg z wykrzyknikiem w jego wnętrzu. Ważne jest abyś pamiętał o tym, że podświetla się również przy zaciągnięciu hamulca ręcznego. Jeśli nie zniknie w trakcie jazdy, oznacza że w zbiorniku jest zbyt mało płynu. Nieszczelności w układzie hamulcowym nie pozwalają na dalszą jazdę, a miejsce takiego wycieku należy zlokalizować w serwisie.   Artykuł powstał we współpracy z Twój Serwis Hondy

//