Jutro próby obciążeniowe na estakadzie katowickiej!

We wtorek, odbędą się próby obciążeniowe na estakadzie katowickiej. Mają one odpowiedzieć na pytanie, czy obiekty nad ul. Inflancką i Chartowo są wybudowane dobrze i czy są bezpieczne dla użytkowników. Testy rozpoczną się od wczesnych godzin porannych.

Najpierw, przeprowadzona zostanie próba obciążenia statycznego. Pomiary będą wykonane dla kilku ustawień obciążenia w różnych miejscach na estakadzie. W jednym czasie, na wiadukcie pojawi się maksymalnie 6 ciężarówek, których łączna masa wyniesie około 200 ton.

W czasie obciążeń dynamicznych, sprawdzone będzie zachowanie obiektu od sił hamowania ciężarówkami oraz wpływ obciążenia dynamicznego na konstrukcję estakady. To ostatnie badane będzie poprzez przejazd przez próg najazdowy grubości 5 centymetrów, z różnymi prędkościami.

Specjaliści badać będą także osiadanie podpór. Próby przeprowadzi zespół z Politechniki Poznańskiej, pod kierownictwem prof. Arkadiusza Madaja.

Pozytywne wyniki dadzą możliwość zgłoszenia wniosku o pozwolenie na użytkowanie do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Przebudowa estakady katowickiej to jedna z ważniejszych inwestycji drogowych w Poznaniu w ostatnich latach.