Straż graniczna na lotnisku Poznań – Ławica udaremniła nielegalnych wywóz elementów do produkcji kałasznikowa

Funkcjonariusze straży granicznej na terenie lotniska Poznań – Ławica, udaremnili nielegalny wywóz elementów broni. Przesyłkę do USA nadała firma z powiatu szamotulskiego. Ujawnione części kałasznikowa wyceniono na 2,5 miliona złotych.

Celnicy sprawdzali przesyłkę cargo, którą nadała firma z terenu powiatu szamotulskiego. Znaleziono 1000 sztuk trzonów zamka do karabinka szturmowego AKM, czyli „kałasznikowa”. To istotne elementy do produkcji broni, na których produkcję oraz handel firma nie miała pozwolenia.

Strażnicy skonsultowali się z ekspertami z laboratorium kryminalistycznego z KWP w Poznaniu. By nie dopuścić do nielegalnego wywozu istotnych elementów broni palnej, przesyłka została zatrzymana i zabezpieczona.

Przeszukano również budynki firmy będącej nadawcą przesyłki. Ujawniono tam linię produkcyjną, do produkcji poszczególnych części broni, prawie 400 sztuk zamków do karabinka szturmowego AKM w postaci półfabrykantów, rysunki techniczne z danymi niezbędnymi do ich wytworzenia, 1200 kompletnych zamków oraz inne części do produkcji kałasznikowa.

Całkowitą wartość zabezpieczonego towaru wyceniono na prawie 2,5 miliona złotych.

Funkcjonariusze straży granicznej z oddziału Poznań – Ławica, wyjaśniają okoliczności sprawy i prowadzą czynności pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Poznań – Jeżyce. Ustalane jest m.in. od jak dawna firma zajmowała się produkcją i handlem elementów broni oraz gdzie miały one trafić. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Za produkcję i handel bronią palną bez wymaganego zezwolenia, grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.