W Lesznie trwają Balonowe Mistrzostwa Polski

Kolorowe balony wzbiły się w powietrze nad Lesznem, rozpoczynając Balonowe Mistrzostwa Polski. To już 35. edycja tego wydarzenia. W zawodach bierze udział ponad 40 załóg pilotów z 7 krajów, między innymi Słowacji, Wielkiej Brytanii czy Japonii. Mistrzostwa potrwają do 7 września. O baloniarstwie opowiedzieli uczestnicy zawodów.

“Przede wszystkim trzeba mieć wyobraźnię i umieć planować. Trzeba móc przewidzieć, co się stanie za kilka sekund i minut. Aby latać balonem, trzeba mieć wyobraźnię i znać podstawy meteorologii”

Bartek Pyza, Aeroklub Lubelski

“W sporcie balonowym wszystkie konkurencje opierają się na celności lotu. Nie mamy możliwości sterowania balonem, musimy wykorzystać wiatr, który jest różny na różnych wysokościach. Dla laików wydaje się, że wszędzie wiatr wieje tak samo. Niestety, właściwie dla balonów na szczęście, wiatr wieje w różnych kierunkach”

Bogdan Prawicki, prezes Leszczyńskiego Klubu Balonowego

Loty odbywają się każdego dnia w dwóch seriach. Pierwsza, poranna rozpoczyna się około 6.00, a druga wieczorna około 17.00. Załogi balonów mają do wykonania podczas tych serii różne zadania.

Każda z serii rozpoczyna się odprawą, podczas której zawodnicy otrzymują zadanie do wykonania. Wszystkie konkurencje opierają się na celności i precyzji lotu.

W czwartek (05.09) konkurencje odbywały się w okolicach Dolska. Zadaniem pilotów był loty z rzutem markerem do celu na ziemi.